Antalya'daki cinayet davası

Antalya'daki cinayet davası
Antalya'daki cinayet davası
- Birlikte yaşadığı kız arkadaşını öldürdüğü iddia edilen kişinin yargılanmasına devam edildi

ANTALYA (AA) - Antalya'da kız arkadaşı Deniz Aktaş'ı öldürdüğü iddiasıyla hakkında dava açılan Lokman Barış Çelik'in, yargılanmasına devam edildi.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Çelik ile öldürülen Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin ve tarafların avukatları katıldı.

Çelik, duruşmada, kız arkadaşı Aktaş'ı öldürdüğünü kabul ederek, psikolojik sorunlar yaşadığını söyledi.

Sanığın avukatı Turan Yaşın ise müvekkilinin psikolojik sorunlarının olduğunu savunarak, Adli Tıp Kurumu raporu sonucunun göre karar verilmesi istedi.

Duruşma, dosyadaki bazı eksikliklerin gidelmesi amacıyla ertelendi.

- Adliye önünde açıklama

Duruşmanın ardından Antalya Adalet Sarayı önünde toplanan Antalya Kadın ve Dayanışma Derneği üyeleri, pankart açıp slogan atarak kadınlara yönelik cinayetleri protesto etti.

Deniz Aktaş'ın Avukatı Devrim Karadeniz Peker, davayla ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadığını ve Deniz Aktaş davasında olduğu gibi diğer bütün kadın cinayetleri davalarında sanıkların iyi hal indirimi almaya veya psikolojik sorunları öne sürmeye çalıştıklarını anlattı. 

Aktaş'ın annesi Figen Yetişkin de duruşmada hiçbir sonuç alamadıklarını ve sanık Barış Çelik'in Adli Tıp Kurumu'ndan gelecek raporunu beklenileceğini söyledi.

Ankara'da bir kadın cinayeti davasında sanığa, "aşırı sevgi" indirimi uygulandığını hatırlatan Aktaş, "Kadınlar öldürülürken hakimler tarafından bu indirimlerin uygulanıyor olması  ne yazık ki aileleri olduğu kadar toplumu da çok derinden etkiliyor ve bu tür indirimler olduğu sürece gerçek adalet yerini bulamıyor. Bizler adaletin yerini bulabilmesi için indirimlerin uygulanmasını istemiyoruz" dedi.

Antalya'da Lokman Barış Çelik (40), birlikte yaşadığı Deniz Aktaş'ı (21) 5 Mayıs'ta silahla ateş ederek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanmıştı.