Antalya'daki "mavi ışık" hastası bebek

Antalya'daki "mavi ışık" hastası bebek
Antalya'daki "mavi ışık" hastası bebek
- Baba Servet Ergün: - "Poyraz, biraz daha geliştikten sonra karaciğer nakli olacak. Nakil için benim de zayıflamam gerekiyor. 102 kiloydum 94'e düştüm, 9 kilo daha vermem gerekiyor. Sabah akşam gerekirse marul yerim o kiloları da veririm"

ANTALYA (AA) - Antalya'da "mavi ışık hastalığı" diye tabir edilen Crigler Najjar sendromlu 3 aylık Poyraz bebeğin babası Servet Ergün, oğluna karaciğerini vermek için zayıflamaya çalıştığını bildirdi.

Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun hastanede yapılan tahlil sonuçlarının kendilerini sevindirdiğini söyledi. Poyraz'a akciğer enfeksiyonu nedeniyle aralıklarla buhar verildiğini belirten Ergün, dün yapılan kan testleri sonucu sarılık değerinin de iyi çıktığını ifade etti.

Evinde yaptırdığı fototerapi cihazı sayesinde sarılık değerinin yükselmediğini öğrenince büyük mutluluk yaşadığını dile getiren Ergün, "Oğlumu mavi ışıkta tutmasaydım sarılık ilerleyecek ve beyne zarar verecekti. Ardından da bebeğimiz hayatını kaybedecekti" dedi.

Ergün, Poyraz'ın bir süre daha kontrolleri yapıldıktan sonra hastane enfeksiyonundan korunması için taburcu edileceğini aktardı. Oğlunun temiz bir ortamda yaşaması için ev aradıklarını anlatan Ergün, "Oturduğumuz ev çok soğuk alıyor. Doktorlar, bebek için daha uygun bir eve taşınmamızı önerdiler. Kiralık ev aramaya başladım. Bulur bulmaz taburcu olacağız" diye konuştu.

- "Tanımadığım insanlar 'karaciğerimi verebilirim' dedi"

Kendisine destek veren yetkililer ve Türk halkına teşekkür eden Ergün, şöyle konuştu:

" Türkiye 'nin her yerinden arayanlar oldu. Herkes çok duyarlı davrandı. Bazı telefonlar boğazımı düğümledi. Hiç tanımadığım insanlar 'karaciğerimi verebilirim' dedi. Kan bağım bile yok ama onlar büyük bir fedakarlık gösterdi. Medikal şirketinden aradılar ve fototerapi cihazı hediye edeceklerini bildirdiler. Poyraz iyileşirse hem kendi yaptığım cihazı hem de bana hediye edilen cihazı başka bebeklerin hayata tutunması için hastaneye bağışlayacağım."

- Nakil için zayıflıyor

Oğlunun sağlığına kavuşması için karaciğer nakli olması gerektiğine dikkati çeken Ergün, "Poyraz, biraz daha geliştikten sonra karaciğer nakli olacak. Nakil için benim de zayıflamam gerekiyor. 102 kiloydum 94'e düştüm, 9 kilo daha vermem gerekiyor. Sabah akşam gerekirse marul yerim o kiloları da veririm" dedi.

Muratpaşa ilçesi Ermenek Mahallesi'nde yaşayan Servet ve Zeliha Ergün çiftinin 3 aylık bebekleri Poyraz'a, doğumundan üç gün sonra Crigler Najjar sendromu teşhisi konulmuştu.

Teşhisin ardından hastanede yer bulunamaması üzerine baba Ergün, 10 bin lira değerindeki fototerapi cihazını sanayide yaptırmıştı. Konuyla ilgili haberlerin yayınlanması üzerine Sağlık Bakanlığı devreye girmiş ve bebek, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.