Antalya'daki Ruslardan sağduyu çağrısı

Antalya'daki Ruslardan sağduyu çağrısı
Antalya'daki Ruslardan sağduyu çağrısı
- ARDİD Başkanı Anzhela: - "İlçede ev alan, yatırım yapan, evlenen insanlar var. Tabii ki aklı başında olanlar biliyor ki bu durum geçicidir" - "(Rusya'da Türk iş adamlarının gözaltına alınması) O iş adamlarının ne suçu var? O zaman her iş adamını gözaltına alalım. Alanya'daki 5 bin Rus'u da gözaltına alalım. Bence biraz da Putin dolduruşa getiriliyor" - Antalya Rus Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Balcı: - "Bu, sadece bir süreç. Bir süre sonra her şey düzelecek, panik yapmaya gerek yok. Çünkü Rusya ve Türkiye arasında çok büyük ekonomik bağlantılar da var"

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ-MUSTAFA KURT - Antalya'da yaşayan Ruslar, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yaşanan gerginliğin, en kısa sürede sona ermesini istiyor.

Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela, AA muhabirine, ilçede yatırım yapan ve ikinci evini alarak yaşamaya başlayan 5 binin üzerinde Rus olduğunu söyledi.

Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin, ilçede yaşayan Rus yatırımcı ve vatandaşları tedirgin etmediğini belirten Anzhela, "İlçede ev alan, yatırım yapan, evlenen insanlar var. Tabii ki aklı başında olanlar biliyor ki bu durum geçicidir. İki hükümet, kavga edecek kadar düşman değiller. Tam tersi, birbirlerine ekonomik açıdan, iş, dostluk olarak bağlılar. Onun için burada yaşayan insanlar rahat" dedi.

Anzhela, Türkiye'de insanların kendilerini sevdiğini ve saygı gösterdiğini, onlardan hiç kötülük görmediklerini anlattı.

İlçede rahat yaşamaları için de her türlü imkanın oluşturulduğunu vurgulayan Anzhela, "İlçede kilise bile açıldı. Onun için biz rahatız ve korkulacak bir şey yok" diye konuştu.

- "Türkiye, onlar gibi davranmadı"

Rusya'da bazı Türk iş adamlarının gözaltına alınmasını yanlış bulduklarını ifade eden Anzhela, "O iş adamlarının ne suçu var? O zaman her iş adamını gözaltına alalım. Buradaki (Alanya) 5 bin Rus'u da gözaltına alalım. Bence biraz da Putin dolduruşa getiriliyor. Bu, kendi cahilliği. İş adamlarına bu şekilde yapılmaması lazım. Türkiye, onlar gibi davranmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Anzhela, ilçede yaşayan Rusların iki ülkenin arasının bozulmasını istemediğini, bu sorunun kısa sürede bitmesi için dua ettiklerini kaydetti.

- "Çocuklarımızda hem Türk hem Rus kanı var"

Antalya Rus Kültür ve Sanat Derneği Başkanı İrina Balcı da Rusya ile Türkiye arasındaki gerginlikten duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Gerginliğin kısa sürede bitmesini temenni eden Balcı, "Türklerle beraber, barış ve sevgi dolu bir ailede yaşamaya alıştık. Bizim ailelerimiz, Rus-Türk aileler, çocuklarımız da yine Rus-Türk çocuklar. Çocuklarımızda hem Türk hem Rus kanı var. Bıçak gibi ikiye kesmeyeceğiz. Bu duruma çok üzüldük" ifadelerini kullandı.

Siyasetçilerin akıllı davranarak konuyu çözüme kavuşturması gerektiğini belirten Balcı, "Sayın Lavrov ve Sayın Çavuşoğlu, çok akıllı ve tecrübeli siyasetçiler. Onlar, bunu çözer. Buna inanıyoruz" diye konuştu.

Haberleri takip ettiklerini anlatan Balcı, her iki tarafın açıklamalarını dinlediklerini, sosyal medyadaki açıklamaları da yakından izlediklerini söyledi.

- "Bizim halklarımız, dostluğu yaşadı"

Her şeyin güzel olacağına inandıklarını kaydeden Balcı, "Türkiye'de yaşayan Rus vatandaşların geri çağrıldığı" yönündeki iddialara ilişkin, "Biz, Türkiye'de kalmak, burada yaşamak istiyoruz" dedi.

Savaş istemediklerini dile getiren Balcı, şöyle devam etti:

"Bize bir şey olmaz, çocuklarımıza bir şey olmaz. Barış için burada kalalım bence. Rusya'yı da çok seviyorum ama bu, aile konusu. Burada ailemizle güzel bir şekilde yaşamak, bunu devam ettirmek istiyoruz. Türkler ve Ruslar bir olsun, dostluk, barış olsun istiyoruz. Zaten bu savaş, bizim savaşımız değil. Bu, başka bir savaş. Ruslar ve Türkler arasında bir şey olmadı. Bizim halklarımız dostluğu yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor."

Balcı, Rusya'da Türk iş adamlarının gözaltına alınmasına ilişkin de "Rusya'nın cevabı bu olmamalı, o zaman biz de birkaç hafta evden çıkmayalım" değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasındaki sorunun çözülmesini isteyen Balcı, şunları kaydetti:

"Bu, sadece bir süreç. Bir süre sonra her şey düzelecek, panik yapmaya gerek yok bence. Çünkü Rusya ve Türkiye arasında çok büyük ekonomik bağlantılar da var. Zaten ekonomik yapılı bir dünya. Biz zaten barışmak zorundayız. Bunlar, sadece bir sürede yaşanmış problemler, sonra her şey düzelecektir. Gerginliğin en kısa sürede sona ermesini istiyoruz. Problemden sonra, Türkiye ile Rusya arasında daha güçlü dostluk bekliyoruz."