Antalya'daki sağanak yağış ve fırtına

Antalya'daki sağanak yağış ve fırtına
Antalya'daki sağanak yağış ve fırtına
- Eski CHP Genel Başkanı Baykal: "Muhalefet olarak bu afetin tekrar yaşanmaması için yapılacak çalışmalara gereken desteği vereceğiz"

ANTALYA (AA) - Eski CHP  Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Kumluca'da kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle çok sayıda serada hasar oluşmasıyla ilgili, afetin yaralarının sarılması ve bu afet bir daha yaşanmaması için yapılacak çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

Baykal, CHP Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Arif Bulut, Gürkut Acar, Yıldıray Sapan, CHP İl Başkanı Cavit Arı, Kumluca İlçe Başkanı Nail Kamacı ve partililerle Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'yı makamında ziyaret etti.

Kumluca'da yaşanan olumsuz hava nedeniyle zarar gören çiftçilere "geçmiş olsun" demek ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almak için ziyaret ettiklerini anlatan Baykal, can kaybı yaşanmamasının tek tesellileri olduğunu kaydetti.

Bir afet yaşandığında birkaç gün sıkıntısı çekildiğini, ardından afetin bir daha yaşanmaması için herhangi bir çalışma yapılmamasının tekrar afet yaşanmasına neden olduğuna işaret eden Baykal, şöyle konuştu:

"Afetlerden ders çıkartarak tekrar yaşanmaması konusunda tedbir almak gerekir. Sizin doğru olanı yapacağınıza inancımız tam. Muhalefet olarak bu afetin tekrar yaşanmaması için yapılacak çalışmalara gereken desteği vereceğiz. Yeter ki bir daha böyle afetler yaşanmasın, yeter ki umudunu yetiştirdiği ürüne bağlayan, köylünün efendisi olan çiftçilerimizin emekleri boşa gitmesin."

Çetinkaya da iki gün süreyle etkili olan sağanak ve fırtınada bazı vatandaşların sera ve evlerini su bastığını, hortum nedeniyle de bazı çiftçilerin seralarında zarar oluştuğunu belirtti.

Aşırı yağışların dere yataklarında oluşturduğu zarar ve taşkınların yanı sıra gevşeyen toprak kaymaları ve heyelanlarla yollarda hasarlar oluştuğunu dile getiren Çetinkaya, kısa süreli bazı mahallelere ulaşımın kesildiğini, Altınyaka Mahallesi'ne ise yaklaşık bir gün süreyle ulaşım sağlayamadıklarını söyledi.

Afetten ders çıkartılması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, şunları söyledi:

"Geçmişte bu gibi bir olayı Baysı Deresi'nin açılması sırasında gerçekleştirmiştik. Şimdi de aynı şekilde Mavikent Mahallesi'nde Akdere'nin açılması için yapmamız gerektiğini gördük. Çünkü 1950'li yıllarda DSİ tarafından burada bir çalışma yapılmış ama bugüne kadar derenin çevresi kapanmış veya etrafı daraltılmış. Devletimizin ilgili kurumlarıyla çalışma yaparak bir daha böyle bir afetin yaşanmaması için gayret göstereceğiz. "Çiftçilerimizin çocuğu gibi baktığı, geçimini temin edeceği emeklerinin boşa gitmemesi için bunu yapmak zorundayız."

CHP heyeti, ziyaretin ardından çiftçilerle görüşmek üzere belediyeden ayrıldı.