Antalya'daki Suriyelilerin yaşam mücadelesi

Antalya'daki Suriyelilerin yaşam mücadelesi
Antalya'daki Suriyelilerin yaşam mücadelesi
- Antalya'da çadırlarda kalarak tarım işçiliği yapan Suriyeli sığınmacılar, yağmurlu ve soğuk havada yaşam mücadelesi veriyor - Suriyeli 3 çocuk babası Hezyan: - "Suriye'de bombalardan kaçıp Türkiye'ye geldik. Çocuklarımın hayatta kalması için, karınlarını doyurmak için portakal bahçelerinde çalışıyorum. Umarım bu savaş kısa sürede biter"

ANTALYA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Antalya'da çadırlarda kalan Suriyeli sığınmacılar, kış mevsiminin yaklaşmasıyla ağırlaşan koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli sığınmacılar, Antalya'nın Serik ilçesinin farklı yerlerinde çadırlarda yaşıyor. Yağışlar nedeniyle çadırlarını kurdukları tarlaların çamurla kaplanmasıyla hayatları iyice zorlaşan sığınmacılar, kış mevsiminin ağırlaşan koşullarında yaşam mücadelesi veriyor. 

Zorlu kış şartlarından en çok çocuklar etkileniyor. Anne ve babaları gündüzleri narenciye bahçeleri ve seralara çalışmaya giden çocuklar, çamurlu çadırların içinde hayatlarını sürdürüyor.

- 3 çocuğuyla savaştan kaçtı

Suriye'nin Haseki kentinden Türkiye'ye gelen Muhammed Hezyan, eşi ve 3 çocuğunu alarak savaştan kaçtığını söyledi. Savaşın başlamasıyla büyük korkuya kapıldıklarını anlatan Hezyan, "Tek düşüncem çocuklarımı hayatta tutmaktı. Suriye'de bombalardan kaçıp Türkiye'ye geldik. Çocuklarımın hayatta kalması için, karınlarını doyurmak için portakal bahçelerinde çalışıyorum. Umarım bu savaş kısa sürede biter" dedi.

Suriye'nin Rakka kentinden gelen 5 çocuk babası Ahmed El Hassan ise Konya'da bir süre tarım işçiliği yaptıktan sonra Antalya'ya geldiklerini söyledi. Hassan, "Burada 40 lira yevmiye ile seralarda ve portakal bahçelerinde çalışıyoruz. Çocuklarımızı kimseye muhtaç etmemek için çaba gösteriyorum. Bu günler geçecek inşallah ve bizde ülkemize geri döneceğiz" dedi.