Antalyalı öğrencilere trafik güvenliği eğitimi

Antalyalı öğrencilere trafik güvenliği eğitimi
Antalyalı öğrencilere trafik güvenliği eğitimi
- Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkan Yardımcısı Yıldırım: - "Türkiye'de de geçen yıl yaklaşık 3 bin 500 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti, yaklaşık 280 bin kişi de yaralandı"

ANTALYA (AA) - Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkan Yardımcısı Kubilay Yıldırım, Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında 2014 yılı itibarıyla yaklaşık bir milyon öğrenciye trafik güvenliği eğitimi verildiğini bildirdi.

Yıldırım, "2015 yılında da aynı şekilde öğrencilerimizi trafik güvenliği konusunda eğitmeye devam edeceğiz" dedi. 

İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı , Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği, Uluslararası Polis Birliği ve OPET'in desteğiyle, 2013 yılında hayata geçirilen Trafik Dedektifleri Projesi'nin 2014-2015 eğitim öğretim yılı ikinci dönem açılışı yapıldı.

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Hanım Ömer Çağıran İlkokulu'nda ikinci sınıf öğrencileri için düzenlenen eğitimin açılış dersinde konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkan Yardımcısı Kubilay Yıldırım, trafik güvenliğinin dünyada ciddi anlamda önemsenen bir konu olmaya devam ettiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre trafik kazaları nedeniyle dünyada her yıl 1,5 milyondan fazla insanın öldüğünü ve 50 milyondan fazla insanın da yaralandığını kaydeden Yıldırım, Türkiye 'de de geçen yıl trafik kazaları nedeniyle yaklaşık 3 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 280 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

Trafik güvenliğinin küçük yaşlarda öğrenilmesinin önemine işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Proje kapsamında 2014 yılında hedeflediğimiz 500 bin öğrencimize trafik güvenliği eğitiminin verilmesi planı, 2014 yılı itibarıyla bir milyon civarında öğrencimize ulaşmakla başarıyla sonuçlandırılmış bulunuyor.  2015 yılında da aynı şekilde öğrencilerimizi trafik güvenliği konusunda eğitmeye devam edeceğiz."

Konuşmanın ardından polis memurları Hamza Görmez ile Murat Çelik tarafından çocuklara uygulamalı trafik eğitimi verildi. 

Etkinliğe katılan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama ve Destek Dairesi Başkanı Yunus Avcı ise programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geleceğin güvenli sürücüleri olarak gördükleri çocukların, ailelerini ikazının daha etkili olduğunu vurguladı.