Antalyalılar kenti ünlü caddesi için oy kullandı

Antalyalılar kenti ünlü caddesi için oy kullandı
Antalyalılar kenti ünlü caddesi için oy kullandı
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Kentin cazibe merkezlerinden biri olacak Şarampol Caddesi dünyanın en ünlü caddeleri arasındaki yerine alacak"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentin en eski ve en ünlü caddelerinden biri olan Şarampol'u canlandırmak amaçlı planlanan proje için referandum yaptı.

Elmalı, Balbey, Tahılpazarı,  Cumhuriyet, Güvenlik , Kızılsaray, Muratpaşa, Sedir, Üçgen mahallelerinde kurulan sandıklarda seçmen listelerinde isimleri bulunan vatandaşlar ile Şarampol esnafı, "Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım Projesi" oy kullandı. Vatandaşın katılımı yoğun oldu.

Muhtarlıklarda kurulan sandıkları ziyaret ederek oylarını kullanan vatandaşlarla sohbet eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediye olarak bu tür referandumları fevkalade önemsediklerini bildirdi.

Dünyanın birçok ülkesinde bu tür uygulamaların yapıldığını kaydeden Türel, "Biz Türkiye 'de çok fazla alışık değiliz. Ben seçimlerden önce önemli projeleri halkımıza soracağımızı söylemiştim ve bunun sözünü vermiştim. Bu ikinci referandumumuz. Raylı sistemin ikinci etabıyla ilgili hususu vatandaşlara sormuştuk. 8 bin 400 kişi katılmış ve vatandaşların yüzde 98,42'si olumlu yanıt vermişti. Bizde vatandaşımızın dediğini yaptık" dedi.

Şarampol'u eski günlerine geri döndürmek için bir porje hazırladıklarını belirten Türel, şöyle konuştu:

"Antalyamızın en eski mahallelerinden Şarampol için Efsane Geri Dönüyor sloganı ile bir referandum düzenledik. İlk dönemimizde raylı sistemin ilk etabını geçirdiğimiz Şarampol için bir yayalaştırma ve güzelleştirme projesi gündemimizdeydi ancak fırsatımız olmamıştı. Antalya 5 senelik bir duraksama döneminden sonra tekrar projelere başladı. Seçilir seçilmez projeyi Şarampol'e kazandırmak için kolları sıvadık, projemizi hazırladık. Vatandaşlarımıza birçok noktada tanıttık. Projede caddenin yayalaştırmasından dış cephelerin düzenlenmesine, parklardan oyun alanlarına kadar tüm detaylar yer alıyor. Ünlü kent mimarı Can Kubin tarafından hazırlanan proje ile Şarampol Alış Veriş Sokağına dönüşecek. Kentin cazibe merkezlerinden biri olacak Şarampol Caddesi dünyanın en ünlü caddeleri arasındaki yerine alacak."