Antalya'nın gizli kalmış kültürel zenginlikleri

Antalya'nın gizli kalmış kültürel zenginlikleri
Antalya'nın gizli kalmış kültürel zenginlikleri
- Büyükşehir Belediyesi, kentin zenginliklerini dünyaya tanıtmak için çalışma başlattı

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde şu ana kadar gizli kalmış yerel ve kültürel ürünleri ortaya çıkarmak için proje çalışmalarına başladı.

Belediyenin Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Seval Yasak, söz konusu projeye ilişkin düzenlenen toplantıda, kırsal kalkınmaya katkı sağlamanın ana hedefleri olduğunu belirtti.

Projenin ilk etabında koordinatörler ve muhtarlarla ilçelerin ün yapmış olan ya da keşfedilmemiş ürünlerini tespit edeceklerinin altını çizen Yasak, "Öncelik olarak ürünleri anket yaparak listeleyeceğiz. Gizli kalmış veya yeterince tanıtılmamış ürünleri bilimsel yöntemlerle araştıracağız. Daha sonra tespit edilen ürünler arasında elemeler yapıp doğru ürünü tespit edeceğiz" dedi.

Yasak, ün yapacak düzeyde olan ürünleri önce iç piyasada, ardından Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) ile tüm dünyaya tanıtmayı planladıklarını vurguladı. 

Seval Yasak, "Bu zenginlikler değerlendirilerek ekonomik anlamda kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacak, proje sayesinde Antalya'nın zenginliklerini tüm Türkiye ve dünya tanıyacak" ifadesini kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığının başlattığı projeye, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ön araştırma desteği sundu. Büyükşehir koordinatörlerinin de önemli rol oynayacağı projeye aynı zamanda, Antalya Ticaret Borsası, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği (ANTOK) de destek veriyor.