Antalyaspor taraftarına Konya'da tribün yasağı konulması

Antalyaspor taraftarına Konya'da tribün yasağı konulması
Antalyaspor taraftarına Konya'da tribün yasağı konulması
- Antalyaspor Kulübü Başkanı Gencer: "Müsabakanın dostluk ve kardeşlik temelinde gerçekleştirilmesi amacıyla Konya İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından alınan yanlış karardan dönülmesini bekliyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalyaspor Kulübü Başkanı Gültekin Gencer, Spor Toto Süper Lig'in 14. haftasında deplasmanda oynayacakları Torku Konyaspor karşılaşmasında kırmızı-beyazlı taraftarlara tribün yasağı getirilmesine ilişkin alınan karardan dönülmesini beklediklerini bildirdi.

Gencer, yaptığı yazılı açıklamada, 5 Aralık Cumartesi günü Konya Büyükşehir Torku Arena'da oynanacak Torku Konyaspor-Antalyaspor müsabakasına ilişkin Konya İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından, emniyet gerekçesiyle Antalyaspor taraftarlarının maça alınmama kararını anımsattı.

Bu kararı kınadığını belirten Gencer, sporda dostluk ve barışın tesis edilmesi, taraftar gruplarının bir arada centilmence hareket edebilmesi, seyircilerin tribünlere çekilmesinin sağlanması noktasında sporun birleştirici gücünün kullanılmaya çalışılması yerine alınan kararın tribünlerde zıtlığı ve ayrımcılığı yükseltmesine neden olacağını kaydetti.

Taraftar gruplarının gittiği her şehirde centilmence karşılanıp, rakip takım taraftarlarıyla bir araya gelerek dostluklarını pekiştirdiğini dile getiren Gencer, şöyle devam etti:

"Alınan bu karar futbolseverleri birbirinden uzaklaştırmaya yönelik olmuştur. Uluslararası büyük organizasyonlara ev sahipliği yaparak emniyet tedbirlerinin üst seviyede alınabildiği ülkemizde, deplasman maçında tribünde yer alacak az sayıda taraftarımızın güvenliğinin sağlanamayacağı endişesiyle Konya İl Spor Güvenlik Kurulu'nun taraftarlarımıza yasak uygulaması anlaşılabilir değildir. Bu karar, tarafımızca Konya İl Emniyet Müdürlüğü'nün zafiyeti olarak görülmektedir."

 

- "Karardan dönülmesini bekliyoruz"

 

Başkan Gencer, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun gereğince spor alanında güvenlik ve düzene ilişkin tedbir alınmayıp yasakçı bir tavır sergilenmesinin ve deplasmanda oynayacakları müsabakada taraftarlarının engellenmesinin kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Alınan kararı, Antalyasporlu taraftarların seyir hakkının ellerinden alınması sebebiyle kabul edilebilir bulmadıklarını anlatan Gencer, "Bu noktadan hareketle, müsabakanın dostluk ve kardeşlik temelinde gerçekleştirilmesi amacıyla Konya İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından alınan yanlış karardan dönülmesini bekliyoruz" şeklinde görüşlerini aktardı.