Antalya'ya gelen turist sayısı

Antalya'ya gelen turist sayısı
Antalya'ya gelen turist sayısı
- AKTOB verilerine göre, yılın ilk 3 ayında Antalya'ya gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 geriledi - Kente Rusya'dan gelen turistlerin sayısında ise yüzde 47 azalma yaşandı

ANTALYA (AA) - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) verilerine göre, yılın ilk 3 ayında kente gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,6 azaldı.

AKTOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yılın ocak-mart döneminde Antalya'ya gelen yabancı turist sayısı 531 bin 934 kişi olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise kente 546 bin 8 yabancı turist gelmişti.

Geçen yıla göre bu yıl aynı dönemde turist sayısı yüzde 2,6 geriledi. Bu dönemde Rusya pazarından gelenlerin sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 azalışla 61 binden 32 bine düştü.

Bu dönemde yükseliş gösteren pazarlar arasında ilk sırayı Almanya  aldı. Almanya'dan gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artış yaşandı.

Almanya'nın yanı sıra Finlandiya, Norveç ve Polonya pazarlarında da yükselişler oldu. Nevruz Bayramı dolayısıyla İran 'dan gelen turist sayısında hareketlilik yaşandı ancak geçen yılın aynı dönemine göre İranlı turistlerin sayısı yüzde 23 gerileme ile 40 bin civarına düştü.

Bu dönemde gerileme yaşayan pazarlar arasında Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç, Avusturya, Ukrayna, Fransa ve İsrail öne çıktı.