Antalya'ya verilen "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülü

Antalya'ya verilen "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülü
Antalya'ya verilen "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülü
- Kanada'dan ödülle dönen Antalya Valisi Türker ile Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, havalimanında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu ve vatandaşlar tarafından çiçeklerle karşılandı - Çavuşoğlu: - "Antalya'ya hizmet ederken hep şunu söyledik, herkesin mutlu olabileceği, yaşanabilir bir Antalya, dünya markası bir Antalya dedik. Bugün gerçekten Antalya uluslararası alanda bilinen, marka bir şehir oldu"

ANTALYA (AA) - Kanada'da düzenlenen "Çiçek Açan Şehirler" yarışmasında "Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülünü alan Antalya Valisi Muammer Türker ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, havalimanında  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ve vatandaşlar tarafından çiçeklerle karşılandı.

Havalimanında düzenlenen karşılama töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya için tarihi bir günün yaşandığını belirterek, ödülde katkısı bulunan herkese teşekkür etti.

Antalya'nın Çiçek Açan Şehirler yarışmasında altın madalyayı aldığını anımsatan Çavuşoğlu, "Ama esas Antalya'nın yıldızları siz altın kalpli Antalyalılarsınız. Sizleri tebrik ediyoruz" dedi.

Uluslararası alanda ödül almanın kolay olmadığını anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Hele hele dünyanın en kalkınmış şehirlerinin yarıştığı bir ortamda ödül almak kolay değil. İnanırsanız, inandığınız yolda çalışırsanız başarırsınız. Antalya'ya hizmet ederken hep şunu söyledik; herkesin mutlu olabileceği, yaşanabilir bir Antalya, dünya markası bir Antalya dedik. Bugün gerçekten Antalya uluslararası alanda bilinen, marka bir şehir oldu. Beş Çiçekli Altın Şehir oldu. Bu ödülü sakın küçümsemeyin. Bu yarışmada her sene bir şehir birinci olur ama birinciye her sene altın ödülü verilmez, yani gümüş de olabilir, bronz da olabilir. Kriterlerde alınan puanlara göre en çok oy alana birincilik ödülü veriliyor. Yani Antalya bu ödülü hak etmiştir, ne mutlu bize böyle bir şehirde yaşıyoruz."

- Antalya Valisi Türker

Antalya Valisi Muammer Türker de artık sadece ülkelerin değil, şehirlerin de yarıştığını söyledi.

Şehirlerin rekabet gücünün dikilen bina veya dökülen betonla ölçülmediğini kaydeden Türker, "Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde gelecek nesillere bırakabildikleri mirasla ölçülüyor. Sadece insana değil, Allah'ın yarattığı bütün canlılara, çiçeklere, böceklere, kuşlara, arılara, onlara olan borcumuzu ödeyebildiğimiz nispette gücümüz artıyor" diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de İngiltere'den ABD'ye, İrlanda'dan Kanada'ya kadar dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden onlarca şehrin yarıştığı yarışmada Antalya'nın ipi göğüslediğini söyledi.

Antalya'ya bir dünya şampiyonluğu getirmekten mutlu ve gururlu olduklarını ifade eden Türel, "Ödülün Antalya halkına verilmiş bir ödül olduğunu söylemek isterim. Bu sadece şehircilik ödülü değil, halkın katılımını da içeren bir ödül. Projemizi Kaleiçi esnafımız destekledi, o yüzden onlara da teşekkürü borç biliyorum" dedi.

Türel, ödülü aldıktan hemen sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın kendisini arayarak tebrik ettiğini de belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gösterdiği ilgi ve verdiği destek için de şükranlarını sundu.

- Bin üzerinden 900 puanla birinci oldu

Kanada'daki heyetin içinde yer alan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu da 6 kategoride bin üzerinden 900 puanla birinciliği kazanan Antalya'nın gerçekten büyük bir ödülün sahibi olduğunu söyledi.

Birlik olarak yaklaşık 5 yıl önce de Türkiye adına yarışmaya başvurduklarını fakat kabul görmediklerini hatırlatan Bağdatlıoğlu, "Fakat EXPO 2016 Antalya ve birçok unsurla bu yıl yarışmaya kabul edildik, ilk girdiğimizde de dünya birincisi olduk. Emeği geçenleri kutluyorum" dedi.

Kanada merkez bir sivil toplum örgütü olan Communities in Bloom tarafından ulusal ve uluslararası kategorilerde düzenlenen Çiçek Açan Şehirler yarışmasına bu yıl 30 ülkeden şehirler katılmış, Antalya'da katıldığı en üst kategoride 5 kentle birlikte finale kalmıştı. Önceki gün yapılan ödül töreninde  Antalya Valiliği himayesinde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kaleiçi, Hıdırlık Sokak Projesi'nin birinci olduğu açıklanmıştı.