Antika araçlar 54 yıllık fabrikada sergilenecek

Antika araçlar 54 yıllık fabrikada sergilenecek
Antika araçlar 54 yıllık fabrikada sergilenecek
- Eski başbakanlardan merhum Adnan Menderes'in temelini attığı, ancak 12 yıldır üretim yapılmadığı için atıl vaziyette bulunan 54 yıllık Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, antika araçların sergileneceği müzeye dönüştürülecek - Eski model otomobiller ile otobüslerin yer alacağı fabrikada, Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil "Devrim"in de prototipi sergilenecek

ANTALYA (AA) - Temeli 1955 yılında atılan ve 6 yıl sonra faaliyete geçen, son 12 yıldır da atıl duran Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, antika araçların sergileneceği müzeye dönüşecek.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yaptığı açıklamada, Antalya için önemli bir yere sahip 54 yıllık fabrikayı kente kazandırmak amacıyla proje hazırladıklarını söyledi. Fabrikada, aralarında Türkiye 'de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil "Devrim"in de bulunduğu eski araçları buluşturmaya karar verdiklerini anlatan Tütüncü, "Fabrika, kentin tarihinde iz bırakan eski otomobiller, otobüsler ile 1961'de üretilen ilk yüzde yüz yerli yapım olan 'Devrim' otomobilinin prototipinin sergilendiği müze haline gelecek" dedi. 

- "Devrim" otomobilinin prototip çalışmalarına başlandı

Başkan Tütüncü, güzel sanatlar alanındaki akademisyenler tarafından "Devrim" otomobilinin prototip çalışmalarının fabrikadaki depolarda başladığını belirtti. 

Lastiklerinden koltuğuna, direksiyonundan göstergelerine kadar her şeyin 1961'deki "Devrim" otomobilinin aynısı olacağını vurgulayan Hakan Tütüncü, "İlk yerli otomobil 'Devrim' ülke tarihinde önemli bir yere sahip. Çocuklarımız buraya geldiklerinde 'Devrim' otomobilinin hikayesini öğrenecek, prototipini görecek" diye konuştu. 

- İki eski otomobil bağışlandı

Fabrikada sergilenecek diğer antika araçlar için de çalışmalara başladıklarını anlatan Tütüncü, görüşmeler neticesinde iki kişinin eski araçlarını müze için bağışladığını bildirdi.

Hafızalarda yer edinen eski araçları fabrikada sergilemek istediklerini dile getiren Tütüncü, "Kent kültürünün, kent hafızasının Dokuma'da yaşatılmasını amaçlıyoruz. Güzel bir otomobil koleksiyonuyla farklı bir müzeyi hayata geçirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.