Arslan'ın Toroslar'dan Avrupa'nın zirvesine yolculuğu

Arslan'ın Toroslar'dan Avrupa'nın zirvesine yolculuğu
Arslan'ın Toroslar'dan Avrupa'nın zirvesine yolculuğu
- Çocukluğunda hayvan otlatarak, bağ ve bahçelerde çalışan Ahmet Arslan, ortaokul çağlarında başladığı atletizmde 6 kez Avrupa şampiyonluğu kazanan tek sporcu olmayı başardı - Dağ koşucusu Ahmet, 7. Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra ilk kez dünya şampiyonu olmayı hedefliyor - Milli sporcu Ahmet Arslan: "Çobanlık yaptım, bağda bahçede çalıştım. Farkında olmadan spor yaparak hayata başlamışım"

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Çocukluğunda hayvan otlatarak, bağ ve bahçelerde çalışan Ahmet Arslan, ortaokul çağlarında başladığı atletizmin ardından yöneldiği dağ koşusunda 6 kez Avrupa şampiyonluğu elde ederek, bu branşta zirveye çıkmayı başardı.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak Antalya'nın Gazipaşa ilçesine bağlı Çakmak köyünde doğan Ahmet Arslan, çocukluğunda ailesine yardım için hayvanları otlatarak, bağ ve bahçe işleriyle uğraştı. Ahmet'in, ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin yeteneği fark etmesiyle başlayan atletizm serüveni, lise bitinceye kadar devam etti.

Atletizmde istediği dereceleri elde edememesi nedeniyle yaşadığı hayal kırıklığının ardından, üniversitedeki öğrenimine ağırlık veren Ahmet, bir yıl sonra yeniden spora başladı.

Ahmet Arslan, antrenör Metin Sazak ile tanışmasının ardından dünyanın en zor sporlarından biri olan dağ koşusuna geçti. Milli sporcu, bu sporda bugüne kadar üst üste elde ettiği 6 Avrupa şampiyonluğuyla kırılması zor bir rekora imza attı.

 

- "Farkında olmadan spor yaparak hayata başlamışım"

Avrupa şampiyonu Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde hareketli bir çocukluk yaşadığını anlattı. 

Çiftçi bir ailenin çocuğu olduğunu ifade eden Ahmet, "Çobanlık yaptım, bağda bahçede çalıştım. Farkında olmadan spor yaparak hayata başlamışım" diye konuştu.

Ahmet, ortaokul yıllarında beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle atletizme başladığını, kendisinden önce okul takımında yarışan ağabeyinin de spora yönelmesinde etkisi olduğunu belirtti.

2004 yılına kadar kros ve pist yarışlarında koştuğunu dile getiren Ahmet, şöyle konuştu:

"Lise öğrenimim sona eriyordu ve üniversite kaygısı vardı. Aynı zamanda istediğim hedefleri başaramamıştım. Spordaki başarısız ortam, eğitim durumuma da yansıyordu. Sporda zaman kaybetmektense üniversiteyi kazanıp, eğitime ağırlık vermeyi düşündüm. Ancak, üniversiteyi kazandıktan sonra içimdeki spor aşkı, başarmaya olan tutku ve azim beni rahat bırakmadı. 2005 yılında antrenörüm Metin Sazak ile tanıştım. Onun sayesinde yeniden spora başladım. İyi ki de başlamışım. 2007 yılından itibaren şampiyonluk serileri yakaladım. O seriler geçtiğimiz yıllara kadar devam etti."

 

- Avrupa'nın zirvesine çıktı

 

Milli sporcu, 2005 yılında katıldığı ilk dağ koşusu şampiyonasında gençler kategorisinde olmasına rağmen büyüklerde Türkiyedünya şampiyonasında da ferdi olarak dördüncü, takım olarak da dünya şampiyonluğu elde ettiklerini anımsattı.

2007-2012 yılları arasında, aralıksız altı kez üst üste Avrupa şampiyonluğu kazandığını anlatan Ahmet, "Bu Avrupa'da kırılması zor bir rekor oldu. Şu anda sadece üst üste iki kez şampiyon olabilen sporcu var. Benimki hala altı kez şampiyonluk. İnşallah bundan sonraki dönemlerde rekor durur. Rekor kırılsa dahi bunu bir Türk sporcunun ve benim yetiştirdiğim bir sporcunun kırmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

- Hedef dünya şampiyonluğu

 

Ahmet Arslan, Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra iki kez dünya Grand Prix birinciliği, dünya ikinciliği ve üçüncülüğü kazandığını, katıldığı uluslararası birçok yarışmada da Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ederek şampiyonluklar elde ettiğini dile getirdi. 

Dağ koşusunun olimpik bir spor olmadığı için maddi getirisinin de düşük kaldığını belirten Ahmet, sponsor, kulüp ve çalıştığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün verdiği destekler sayesinde spora devam edebildiğini vurguladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde antrenörlük de yaptığını belirten milli atlet, "Bundan sonraki hedefim, bir kez daha Avrupa şampiyonluğu kazanmak. Benim özelliklerime uyan bir parkur olursa dünya şampiyonluğunu da kazanmak istiyorum. Öncelikli hedefim, son üç yıldır uzak kaldığım Avrupa şampiyonluğu" diye konuştu.