Asfalt yerine "beton yol" önerisi

Asfalt yerine "beton yol" önerisi
Asfalt yerine "beton yol" önerisi
- TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Tüzün: - "Beton yolların çok ciddi bir alternatif olacağını düşünüyoruz" - "Bundan sonraki yol yapımlarında beton yol konusunun ihale kapsamı içine bir seçenek olarak konmasını bekliyoruz"

ANTALYA (AA) - ORHAN KUZU -  Türkiye  Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, beton yolların asfalt yollara çok ciddi bir alternatif olabileceğini söyledi.

Tüzün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar çeşitli köylerde beton yollar yapıldığını ve bunların çok kullanışlı olduğunu anlattı. Bu yolların bir çoğunun yıllar önce yapıldığını belirten Tüzün, "Beton yollar o zamanın teknolojisi ve bilgisi dahilinde yapılmış. Buna rağmen bu yollar çok başarılı ve bakım istemiyor. Bugünün bilgisi ve teknolojisiyle bunların çok daha iyisinin çok daha az maliyetle yapılabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Beton yolların işletme süreci içindeki bakımı, yolların ne kadar dayanabildiği ile çevreye yan etkilerinin olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Tüzün, şöyle konuştu:

"Bu çerçevede bakıldığında biz beton yolların çok ciddi bir alternatif olacağını düşünüyoruz. Beton yollar, bugüne kadar Türkiye'de çok düşünülmemiş bir konu. Bundan sonraki yol yapımlarında beton yol konusunun ihale kapsamı içinde bir seçenek olarak konmasını bekliyoruz. Bu yolların yanması gibi bir özelliğinin olmadığı için özellikle çok uzun mesafeli tünellerin içine yapılabilir. Avrupa 'da bunun örneklerini görüyoruz."

- "Onarım gideri yok denecek kadar az"

Tüzün, beton yol yapılmasının farklı yöntemlerinin bulunduğuna dikkati çekerek, sıkıştırılmış beton yolların maliyetinin çok düşük olduğunu söyledi.

Beton yolların yaklaşık 60 yıl ömrü olduğunu ifade eden Tüzün, "Ayrıca yeni yapılacak beton yollar çok daha bilinçli yapılıyor. Beton yolların ömrünün uzatılması için doğru yöntemlerle yapılması çok önemli. Bu yolların onarım gideri de yok denecek kadar az" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Avrupa

  ,

  ihale

  ,

  yönetim