"Aşılama sadece çocuklara yönelik olarak düşünülmemelidir"

"Aşılama sadece çocuklara yönelik olarak düşünülmemelidir"
"Aşılama sadece çocuklara yönelik olarak düşünülmemelidir"
- Medical Park Antalya Hastane Kompleksi İmmünoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Şengül: - "Aşıyla korunma her insanın hakkıdır. Aşılama sadece çocuklara yönelik bir işlem gibi düşünülmemelidir"

ANTALYA (AA) - Medical Park Antalya Hastane Kompleksi İmmünoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Şengül, aşılamanın sadece çocuklara yönelik bir işlem gibi düşünülmemesi gerektiğini bildirdi.

Şengül, yaptığı açıklamada, kış mevsiminin yavaş yavaş kendini hissettirdiğini ve hastalıkların da ortaya çıkmaya başladığını belirterek, çoğu kişinin soğuk algınlığı ve nezle nedeniyle keyifsiz olduğunu vurguladı.

Özellikle kasım-mayıs ayları arasında ortaya çıkan grip enfeksiyonlarından korunabilmek için her yıl aşı olmak gerektiğinin altını çizen Şengül, "Bu aşının koruyuculuğu, o yıl dolaşımda olacağı düşünülen grip virüsleriyle sınırlıdır. Aşılama ancak aşı içeriğinde bulunan virüslere karşı korunma sağlar. 'Aşı olduktan sonra gribe yakalandım' sözünü siz de duymuşsunuzdur. Bu sözü söyleyenlerin çoğunluğu grip dışındaki çeşitli soğuk algınlığı ve nezle virüsleriyle hastalandıklarından habersizdir" ifadesini kullandı.

Şengül, kış mevsiminde insanların kapalı alanlarda daha yoğun bulunması sebebiyle gerek grip sonrasında, gerekse de doğrudan doğruya birçok insanı hasta ederek, zatürre veya menenjite yol açan başka hastalık etkenlerinin de olduğuna vurgu yaptı.

Zatürreye yol açan bakterilerin, bağışıklık sistemi zayıf olan yaşlı ve kronik hastalıkları olan kişilerde ciddi rahatsızlıklara ve sakatlık ya da ölümlere yol açabildiğini dile getiren Şengül, şunları kaydetti:

"Bu hastalıklardan korunmak için her yıl aşı olmak gerekmemektedir. Son yıllarda geliştirilen uzun süre korunmayı sağlayan aşılar sayesinde, bir kez aşı olmak yıllarca korunmaya yetmektedir. Özellikle yüksek riskli kişiler olarak adlandırılan bireylerin ve onlarla yakın temasta olan kişilerin aşılanması hayati öneme sahip. Tüm 65 yaş üstü bireyler, tüm sağlık çalışanları, kronik hastalığı olan kimseler, bağışıklığı baskılanacak ya da baskılanmış olanlar, huzur evi ya da bakım evi gibi yerlerde yaşayan ya da çalışanlar yüksek riskli grupta yer almaktadır. Sonuç olarak, aşıyla korunma her insanın hakkıdır. Aşılama sadece çocuklara yönelik bir işlem gibi düşünülmemelidir."