Asırlık zeytinler EXPO'da hayat buldu

Asırlık zeytinler EXPO'da hayat buldu
Asırlık zeytinler EXPO'da hayat buldu
ANTALYA (AA) - Bursa Orhangazi'de yol çalışması sırasında sökülen asırlık zeytin ağaçları, EXPO 2016 Antalya alanına dikildi.EXPO 2016 Antalya...

ANTALYA (AA) - Bursa Orhangazi'de yol çalışması sırasında sökülen asırlık zeytin ağaçları, EXPO 2016 Antalya alanına dikildi.

EXPO 2016 Antalya alanına dikilen binlerce ağaç arasında en yaşlıları, 500 yıllık zeytin ağaçları oldu. Bursa'nın Orhangazi ilçesinde devam eden yol çalışmasında yaşları 300 ile 500 arasında değişen zeytin ağaçları, uzman ekipler kontrolünde sökülerek, Antalya'ya getirildi.

3-5,5 ton arasında değişen zeytinler, vinçlerle EXPO Tepesi'nde hazırlanan yerde toprakla buluştu. 19 ağaç arasında 500 yıllık olduğu tahmin edilen en yaşlı ve 5,5 ton ağırlığı ile en ağır zeytini, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez dikti ve ilk suyunu verdi.

Zeytinlerin 600 kilometrelik mesafeden EXPO sergi alanına getirildiğini belirten Suiçmez, "EXPO Tepesi'nin ağaç dokusu, Toros Dağları'nı andıran bir yapıda olacak. Alana yaklaşık 25 bin ağaç dikilecek. Bunlar arasında en yaşlısı bugün diktiğimiz zeytin ağaçları olacak. Bu nedenle asırlık ağaçlar bizim için ayrı bir öneme sahip. Anıt değeri olan bu ağaçlar EXPO 2016 Antalya sayesinde yeniden hayat buluyorlar" diye konuştu.

Ocak 2014'te düzenlenen törenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Eker tarafından alana dikilen ilk ağaç da Bursa Orhangazi Karayolu'ndan sökülerek alana getirilmişti.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  hayat

  ,

  Bugün

  ,

  Tarım

  ,

  sergi

  ,

  gıda

  ,

  yönetim