Askerlik görevini yaparken intihar ettiği ileri sürülen er

Askerlik görevini yaparken intihar ettiği ileri sürülen er
Askerlik görevini yaparken intihar ettiği ileri sürülen er
- Muş'ta vatani görevini yaparken intihar ettiği öne sürülen Uysal Doğan'ın olay günü üzerindeki elbiseleri, yaklaşık 2,5 yıl sonra ailesine gönderildi - Baba Doğan: "Oğlumun kanlı elbiselerinin 2,5 yıl sonra neye göre bize gönderildiğini bilmiyorum. Bu bizim için çok acı, ikinci defa yıkıldık. Bugüne kadar hiçbir aileye kanlı elbise gelmemiş. Yasal hakkımı kullanacağım"

ANTALYA (AA) - Muş'ta vatani görevini yaparken intihar ettiği öne sürülen Jandarma Er Uysal Doğan'ın olay günü üzerindeki elbiseleri, yaklaşık 2,5 yıl sonra ailesine teslim edildi.

Baba Rıza Doğan, Antalya'daki evlerinde gazetecilere, Hasköy ilçesi Gökyazı Jandarma Karakolu'nda 9 Aralık 2012'de ölen oğlu Uysal Doğan'ın intihar ettiğine ihtimal vermediğini söyledi.

Oğlunun yaşam hakkının ihlal edildiğini iddia eden Doğan, başvurularına Malatya'daki 2'nci Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin 9 Şubat 2015'te takipsizlik kararı verdiğini anlattı. 

Doğan, bunun üzerine oğlunun olay günü üzerindeki elbiseleriyle cep telefonu ve not defterinin Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığınca Antalya Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliğine gönderildiğini, 3 gün önce de kendilerine teslim edildiğini kaydetti.

Talebi olmadan oğlunun eşyalarının kendilerine gönderildiğini dile getiren Doğan, "Oğlumun kanlı elbiselerinin 2,5 yıl sonra neye göre bize gönderildiğini bilmiyorum. Bu, bizim için çok acı, ikinci defa yıkıldık. Bugüne kadar hiçbir aileye kanlı elbise gelmemiş. Yasal hakkımı kullanacağım" dedi. 

Anne Gülizar Doğan da acısının oğlunun eşyalarını görünce tazelendiğini belirtti.

"Kabuk tutmuş yaram yeniden açıldı" ifadesini kullanan Doğan, şöyle konuştu:

"2,5 yıl sonra bunu niye bize gönderdiler? Bunu araştıracağım. Oğlumun dün mezarına gidip hakkını arayacağıma ve babasına mücadelesinde destek olacağıma dair yemin ettim. Oğlumun ölüm haberini aldığım gün gibi oldum. Elbiselerine bulaşan kanı kurumuş. 2,5 yıl oldu. Oğlumun kanlı elbiselerini yıkamayacağım, saklayacağım. Öldükten sonra benimle gömsünler."

Doğan ailesinin  Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu, oradan olumsuz sonuç gelmesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakları bulunduğunu bildiren avukat Ahmet Çevik ise ülkede benzer durumda binlerce aile olduğunu ifade etti.

Takipsizlik kararı verilip müteveffanın eşyalarının gönderildiği ailesine adeta ikinci acı yaşatıldığını savunan Çevik, "İç yargı yolları tükenmeden bu kıyafetlerin aileye gönderilmesi, ailenin talebi olmaksızın manevi ızdırap çektirilmesi suç kapsamındadır" dedi.