ATB mart ayı meclisi toplandı

ATB mart ayı meclisi toplandı
ATB mart ayı meclisi toplandı
- ATB Canlı Hayvan Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Sönmez: - "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Et ve Et Ürünleri Tebliği kasapları bitirdi. Artık her şeyi pakete sokmaya çalışıyorlar. Kasabın sattığı köfte, sucuk gibi ürünleri reyondan kaldırmak istiyorlar. Bu tebliğ ile küçük esnaf diye bir şey kalmayacak"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) Canlı Hayvan Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Ata Sönmez, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Et ve Et Ürünleri Tebliği'ne tepki göstererek, "Artık her şeyi pakete sokmaya çalışıyorlar. Kasabın sattığı köfte, sucuk gibi ürünleri reyondan kaldırmak istiyorlar. Bu tebliğ ile küçük esnaf diye bir şey kalmayacak" dedi.

ATB mart ayı meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. Toplantıda ATB Canlı Hayvan Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Ata Sönmez, üyelere Antalya'nın hayvan varlığı ve et tüketimiyle ilgili bilgi verdi.

Ata Sönmez, Antalya'da 159 bin 434 büyükbaş, 1 milyon 41 bin küçükbaş, 550 bin de kanatlı hayvan olduğunu kaydetti. Geçen yıl Antalya'da 117 bin 640 büyükbaş ve küçükbaş hayvan kesimi yapıldığını anlatan Ata Sönmez, bu kesimlerde 10 bin 286 ton kırmızı et elde edildiğini bildirdi.

Sönmez, Antalya'da geçen yıl yaklaşık 23 bin ton et tüketiminin gerçekleştiğini, kentte tüketilen etin sadece yüzde 20'sinin ANET'te kesildiğini belirterek, "Antalya'ya etin yüzde 80 dışarıdan geliyor" dedi.

Batı Akdeniz'de besiciliğin son yıllarda geliştiğine işaret eden Sönmez, şöyle konuştu:

"Dana ithal ediliyor, hem et besiciliği var hem de süt para ettiği için damızlığa yönelme var. Süt para ettiği sürece hayvancılık düzelir. Süt para etmediği gün besici sığırını keser, hayvancılığın kökü kazınır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılan Et ve Et ürünleri Tebliği kasapları bitirdi. Artık her şeyi pakete sokmaya çalışıyorlar. Kasabın sattığı köfte, sucuk gibi ürünleri reyondan kaldırmak istiyorlar. Bu tebliğ ile küçük esnaf diye bir şey kalmayacak. Devlet denetimini sıkı şekilde yapsın ama yasaklarla bu iş olmaz."

Ata Sönmez, meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.