ATB üyelerine "e-Tebligat" anlatıldı

ATB üyelerine "e-Tebligat" anlatıldı
ATB üyelerine "e-Tebligat" anlatıldı
ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) üyelerine e-Tebligat uygulaması hakkında bilgi verdi.Antalya Vergi Dairesi Gelir İdaresi Grup Müdürü...

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) üyelerine e-Tebligat uygulaması hakkında bilgi verdi.

Antalya Vergi Dairesi Gelir İdaresi Grup Müdürü Camal Akpunar, ATB Toplantı Salonu'nda yaptığı konuşmada, uygulamanın 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe gireceğini söyledi. 

Uygulama ile zaman kaybının önleneceğini, kırtasiye malzemeleri sarfiyatının azalacağını, mükellefe bilgi ve belgelerin aracısız ulaştırılacağını, bir tuşla belgeye ulaşımın sağlanacağını belirten Akpunar, mükelleflerin yüzde 50'sinin 2016'da e-Tebligat kapsamına alınacağını bildirdi.

- Uygulamaya geçmeyene ceza kesilecek

Mükellef Hakları ve İletişim Müdürü Orhan Zıngal da artık posta dağıtıcısı olmayacağını ve 1 Ocak'ta uygulama başvuruların zorunlu hale geleceğini kaydetti. Yeni işe başlayanların ise 15 gün içerisinde e-Tebligat için başvurmaları gerektiğini anlatan Zıngal, uygulamaya geçmeyene ceza kesileceğini ifade etti.

Zıngal, tebliği gereken belgenin e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adresine tebliğ edileceğini dile getirerek, "Bu tebliğ, fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır. 1 Ocak'tan önce e-Tebligat sistemini kullanmak isteyen mükelleflere başvurmaları halinde e-Tebligat yapılabilecek" dedi.

E-Tebligat uygulamasının sms ya da mail yoluyla gönderildiğini ifade eden Zıngal, e-Tebligat yoluyla gönderilen belgelerin, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağını ve ayrıca posta yoluyla tebligat yapılmayacağını vurguladı.

Zıngal, e-Tebligat sisteminin faydalarını da anlatarak, sistemin bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunmasını sağladığını, hizmet kalitesini artırdığını, belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti ettiğini, fiziki ortamda haftalarca süren tebligatın sistem ile saniyeler içerisinde gerçekleştirildiğini, masrafsız olduğunu, kağıt zaman ve enerji tasarrufu sağladığını sözlerine ekledi.