ATB'nin eylül ayı olağan meclis toplantısı

ATB'nin eylül ayı olağan meclis toplantısı
ATB'nin eylül ayı olağan meclis toplantısı
- Antalya Ticaret Borsası Başkanı Çandır: - "Ağustos ayında adet ve tutar bazında en fazla karşılıksız çek işlemi yapılan iller sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir'in ardından dördüncü sırada yer almaktayız"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, karşılıksız çek sayılarının giderek arttığını belirterek, "Çekte riskin daha da azaltılması ve ödeme alışkanlığının arttırılmasına yönelik hukuki düzenlemelerin getirilmesi kaçınılmazdır" dedi. 

ATB'nin eylül ayı olağan meclis toplantısında konuşan Çandır, Türkiye 'de son dönemde birçok konuda olduğu gibi ekonomiye bakışta da "karamsarlar ve iyimserler" diye kutuplaşma durumunun yaşandığını söyledi.

İster siyasetin kendini kilitlemesinden olsun, ister küresel ekonomik koşulların olumsuzluğu yüzünden olsun, isterse yıllara yayılmış ekonomi politikalarındaki yanlışlıklar yüzünden olsun, içinde bulunulan durumun iç açıcı olmadığını ifade eden Çandır, ancak geleceğe ait beklentilerin iyimser olmaması için hiçbir nedenin bulunmadığını kaydetti.

Çandır, "Zira uzun süredir harekete geçirmekten alıkoyduğumuz potansiyelimiz ve sahip olduğumuz dinamikler, ekonomimiz ve sektörümüz bakımından ciddi fırsatları da bünyesinde barındırmaktadır" diye konuştu.

İki gün önce dünya emtia fiyatlarında yeni bir çöküş yaşandığını, bunların arasında tahıl ve benzeri tarım ürünlerinin önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Çandır, Türkiye'nin tarım sektörünün daha fazla olumsuz etkilenmemesi için sektörün sorunlarını çözecek politikaların bir an önce üretilmesi gerektiğini bildirdi.

- Karşılıksız çek sorunu

Son dönemde iş dünyasının yaşadığı en önemli sorunlardan birinin de çek tahsilatıyla ilgili sorun olduğunu ifade eden Çandır, şöyle konuştu:

"Ağustos ayında adet ve tutar bazında en fazla karşılıksız çek işlemi yapılan iller sıralamasında İstanbul, Ankara ve İzmir'in ardından dördüncü sırada yer almaktayız. Üyelerimiz bu duruma çözüm bulunmasını talep etmektedirler. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) çabaları sonucunda 15 Haziran'da karekodlu çek uygulamasına başlanıldı. Karekodlu çek özellikle keşidecinin geçmiş dönemlerdeki ödeme alışkanlıkları ve çekin güvenirliği hakkında ön bilgiler sunmaktadır. Tüm bu gelişmeleri olumlu buluyor emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak son dönemdeki olumsuz veriler ortadadır. Riskin daha da azaltılması ve ödeme alışkanlığının arttırılmasına yönelik olarak hukuki düzenlemelerin getirilmesi kaçınılmazdır."