ATSO ağustos ayı olağan meclis toplantısı

ATSO ağustos ayı olağan meclis toplantısı
ATSO ağustos ayı olağan meclis toplantısı
- ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin: - "(Çin borsasındaki düşüş) Bu fırtına gösteriyor ki artık hem mali kriz hem de küresel durgunluk riskleriyle karşı karşıyayız. Bu ortamda en fazla kaybı en zayıf paralar yaşıyor ve bunlar arasında bizim paramız da var" - "Artık Türkiye'nin piyasalara güven verecek adımlar atması zorunludur"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Çin borsasındaki düşüşün Asya ülkeleri ve Avrupa 'yı da etkilediğini belirterek, "Artık Türkiye 'nin piyasalara güven verecek adımlar atması zorunludur" dedi.

ATSO'nun ağustos ayı olağan meclis toplantısı, İzzet Bayar başkanlığında gerçekleştirildi. Çetin, yaptığı konuşmada, şehit cenazeleri nedeniyle yurt genelinde yüreklere ateş düştüğünü belirtti. 

Ekonomide de "moral bozan gelişmelerle" karşı karşıya olduklarını dile getiren Çetin, şunları kaydetti:

"Çin ekonomisi yavaşlayınca Çin borsasındaki balon patladı ve şimdi küresel mali panik halini aldı. Çin borsası dün bir günde yüzde 8,5, son bir ayda yüzde 21, bir yıllık dönemde yüzde 44 değer kaybetti. Çin, arkasından Asya ülkeleri ve Avrupa'yı etkiledi. Amerikan borsası açılınca önce sert düştü, kapanışa doğru sakinleşti. Fed'in faiz artırmasının zorlaştığı düşüncesi de avronun prim yapmasına neden oldu. Bu fırtına gösteriyor ki artık hem mali kriz hem de küresel durgunluk riskleriyle karşı karşıyayız. Bu ortamda en fazla kaybı en zayıf paralar yaşıyor ve bunlar arasında bizim paramız da var. Artık Türkiye'nin piyasalara güven verecek adımlar atması zorunludur."

- "Ekonomide 2015 kaybedildi"

Siyasi partiler arasında bir uzlaşma sağlanamamış olmasının Türkiye için büyük talihsizlik olduğuna değinen Çetin, seçim sürecinin şubat ayında başladığını ve ekonomide 2015 yılının kaybedildiğini savundu.

Çetin, seçim sürecinde hükümetin ve Merkez Bankası'nın aktif olması gerektiğini, Merkez Bankası'nın faiz artırabileceğini ama kredi faizlerini düşürecek başka önlemler de alınabilmesi gerektiğini belirtti.

Çetin, Antalya'ya zengin turistin gelmesi için Kaleiçi'nin ayağa kaldırılması, Saklıkent, Konyaaltı ve Lara plajlarının dünya çapında marka olması gerektiğini belirtti.

- Pastasından canlı böcek çıkan firmaya ceza

Konuşmaların ardından, Antalya'da faaliyet gösteren bir firmanın sattığı yaş pastanın içinden canlı böcek çıktığı belirtilerek, söz konusu firmaya disiplin kurulu kararıyla kınama ve uyarma cezası verildi. Ayrıca, diğer bazı firmalar hakkında da çeşitli nedenlerle uyarı cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Toplantının ardından, Antalya Kültür Sanat binasının yapımına katkı sağlayan inşaat komisyonu üyelerine teşekkür plaketi verildi.