ATSO Başkanı Çetin:

ATSO Başkanı Çetin:
ATSO Başkanı Çetin:
- "Benim için AKS, Antalya rönesansının başlangıç noktasıdır ve ATSO gibi 133 yıllık bir kurum için bu zaten tarihi bir görev veya misyondur"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ön açılışı geçtiğimiz günlerde yapılan Antalya Kültür Sanat'ı (AKS) "Antalya rönesansının başlangıç noktası" diye nitelendirerek, "ATSO gibi 133 yıllık bir kurum için bu zaten tarihi bir görev veya misyondur" dedi.

ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı'nın ilk mütevelli heyet toplantısı yapıldı. Antalya Kültür Sanat'ta (AKS) düzenlenen toplantıda, ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri seçildi.

Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO olarak Antalya Kültür Sanat'ı yönetmek için doğru olanın vakıf yapısı olduğuna karar verdiklerini ve gerekli prosedürleri yerine getirerek vakıf kurduklarını belirtti.

Çetin, vakfın amacının, eğitim faaliyetlerini de içine alacak biçimde geniş tutulduğunu kaydederek, "Odamız bir gün üniversite veya başka eğitim kurumu açma durumuna gelirse, bu çatı altında bu da yapılabilecektir" dedi.

Vakfın kişilere bağlı kalmaması, ATSO'nun kurumsal kimliğinden bağımsız olmaması ilkelerine tamamen uyarak hareket ettiklerini belirten Çetin, mütevelli heyetinin oda yönetiminde görev alan kişilerden oluşacağı ve meclis değiştikçe mütevelli heyetinin de değişeceğini vurguladı.

Eski hizmet binasının nasıl değerlendirileceği konusunda çok tartışmalar yaşandığını, satılması veya kiralanmasının gündeme geldiğini hatırlatan Çetin, "Sonuç olarak oda meclisimiz onay ve destek verdi, bu eser ortaya çıktı. Aslında böylece odamız hem eski hizmet binası yerini korumuş oldu hem de kentin merkezine bir katkı yapmış oldu. Bir kez daha katkısı olan, emeği olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

- "Bu ATSO'nun misyonu"

Çetin,  Türkiye 'de bilimde, kültür ve sanatta bir ilerleme olacaksa bunu hem devlet hem de özel sektörün birlikte yapmak zorunda olduğunu kaydederek, "Dolayısıyla Antalya Kültür Sanat'a biraz bu şekilde, tarihi açıdan bakmak gerekir. Yani benim için AKS, Antalya rönesansının başlangıç noktasıdır ve ATSO gibi 133 yıllık bir kurum için bu zaten tarihi bir görev veya misyondur" dedi.

AKS'nin sadece sanatsal ve kültürel özellikleri ile değil, eğitim altyapı olanaklarıyla da fark yaracağını anlatan Çetin, ATSO Akademi eğitimlerinin bir kısmının AKS'de yapılacağını bildirdi.

Çetin, AKS'de gönüllüler ordusuna ihtiyaç duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Çünkü ne kadar çok katkı olursa Antalya'ya o kadar büyük hizmet veririz. Makam, unvan önemli değil, her fikir, her mesai çok değerlidir. Fikriyle mesaisiyle tecrübesiyle katkı yapacak herkese ihtiyacımız olacak. Başarının koşulu da hem gönüllü katkı verenlerin çok olması hem de birlik ve beraberlikle çalışılmasıdır. Örneğin bu binanın yapımında inşaat komisyonu gerçekten gönülden mesai vererek fedakarlıkla çalışmıştır ve bu eser öyle ortaya çıkmıştır."

Toplantıda yapılan vakfın yönetim kurulu üyeliklerine Davut Çetin, Hüseyin Barut, Ömer Dinç, Abdullah Keleş ve Metin Budak; denetim kuruluna ise Kenan Çelik, İbrahim Koru ve İbrahim Erdoğan seçildi.

- Vali Türker, AKS'yi ziyaret etti

Öte yandan, Antalya Valisi Muammer Türker, AKS'yi gezerek merkezi ve sergileri inceledi. Türker, ATSO camiasına Antalya'ya kazandırdıkları eserden dolayı teşekkür etti.

Vali Türker, ATSO'nun Antalya'ya estetik, kültür ve sanat açısından önemli bir eser kazandırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

 "Antalya'nın kalbinde, insanların kalbine ve gönlüne hitap edecek bir eseri, AKS'yi yapımının hemen akabinde gezdim. Bir işadamı kuruluşunun kendi şehrinin kültür ve sanat hayatına büyük katkı sunacağı bu eseri yapıp hizmete sunması gerçekten takdire şayan bir durum.  Sosyal sorumluluk örneği Başkan Davut Çetin ve ATSO Yönetimi nezdinde AKS'yi Antalya'ya kazandırmada emeği geçen herkese tebrik ve şükranlarımı sunuyorum. AKS'nin estetik duygulara hitap edecek nice faaliyetlere ev sahipliği yapmasını ve merkezin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum."

Ziyareti sırasında Vali Türker'e eşlik eden ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya'ya dünya çapında sergilere ev sahipliği yapabilecek standartlara sahip bir kültür sanat merkezi kazandırdıklarını belirtti.

AKS'nin Antalya için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Başkan Davut Çetin, "Eski hizmet binamızı ATSO'ya gelir getirecek bir proje ile değerlendirmek yerine Antalya'ya kazandıracak bir proje ile değerlendirdik. Bu eser ile şehri kültür ve sanatla buluşturacağız. AKS kent merkezi için bir çekim merkezlerinden birisi olacak" dedi.

AKS'nin kültür ve sanatın yanı sıra eğitim faaliyetleriyle de önemli bir merkez olacağını anlatan Çetin, ATSO çatısı altında faaliyet gösteren ATSO Akademi'nin eğitimlerinin bir kısmının bu merkezde verileceğini ve merkeze Picasso ve Ara Güler sergileri ile eylül ayında büyük açılışının yapılacağını bildirdi.