ATSO'nun 133. kuruluş yıl dönümü

ATSO'nun 133. kuruluş yıl dönümü
ATSO'nun 133. kuruluş yıl dönümü
- ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin: - "Antalya, 13 milyon turist, 850 bine yaklaşan yatak sayısıyla Türkiye konaklama kapasitesi ve turist geceleme sayısının yüzde 60'ına sahiptir"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, "Antalya, 13 milyon turist, 850 bine yaklaşan yatak sayısıyla Türkiye konaklama kapasitesi ve turist geceleme sayısının yüzde 60'ına sahiptir" dedi.

ATSO'nun kuruluşunun 133'üncü yıl dönümü dolayısıyla oda meclis salonunda düzenlenen törende konuşan Çetin, odalarının Antalya'nın bir dünya markası olmasına katkı sağladığını ifade etti.

ATSO'nun kurulması ve bugünlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Çetin, "Ebediyete intikal etmiş kurucularımıza, Kurtuluş Savaşı vererek Cumhuriyetimizi kuran Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimize bu vesileyle Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Başkan Çetin, ATSO olarak Türkiye'ye katkılarının sadece yerel projelerle sınırlı kalmadığını, Türkiye'de demokrasinin güçlenmesine ve ekonomik reformların gelişmesine destek verdiklerini kaydetti.

Ticaret ve sanayi odalarının büyük işadamı ile küçük esnafı ülkenin ortak menfaatleri temelinde bir arada tutan kurumlar olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti:

"Bu birlikteliği sağlamadığımız takdirde herkesin kendi sektörel menfaati peşinde olduğu binlerce parçaya bölünmüş bir özel sektör ile ülkemizin ekonomik, sosyal ve siyasi istikrarının koruması mümkün olamaz. ATSO, 133 yıllık tarihi boyunca köklü kurumsal gelenekleri ve kurumsal kültürü ile her sektörden, her ölçekten Antalyalı işadamını birleştirmiş, onların sesi olmuştur."

- "ATSO'nun faaliyetlerinde siyasi amaç yok"

Çetin, ATSO'nun açıklamaları ve faaliyetlerinde siyasi bir yön ve amaç bulunmadığının altını çizdi. Her zaman Cumhuriyet değerlerine ve demokrasiye bağlı, Türkiye'nin ve Antalya'nın ortak menfaatlerini üstün tutan bir anlayışa sahip olduklarını belirten Çetin, "Odamız bu geleneği bugüne kadar hep korumuştur, bundan sonra da koruyacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin bütün partileri ve kesimlerinin uzlaşması, demokrasi ve ekonomi alanında da reform yapılması gerektiğini ifade eden Çetin, şöyle konuştu:

"Eğitim sisteminin çağdaşlaşması, sanayi ve teknoloji hamlesi, imar ve kent rantlarının önlenmesi, kayıt dışı ile mücadele önümüzdeki acil reform konularıdır. Bu reformlar geniş bir uzlaşma olmadan başarılamaz. Türkiye'de bu tür reformlar ancak büyük krizler sonrasında zorunlu olarak yapılabilmiştir. Bu kez kriz beklenmeden uzlaşmayla işbirliğiyle 100. yıl atılımının gerçekleşmesini ümit ediyorum."

- Antalya'nın turizm potansiyeli

Antalya'nın turizm potansiyeline de değinen Çetin, "Antalya, 13 milyon turist, 850 bine yaklaşan yatak sayısıyla Türkiye konaklama kapasitesi ve turist geceleme sayısının yüzde 60'ına sahiptir. Yabancı ziyaretçi sayısında Avrupa'da 3'üncü, dünyada 10'uncu sıradadır" dedi.

Antalya'nın Türkiye tarımsal üretimin yüzde 8'ini üstlenerek birinci sırada yer aldığına dikkati çeken Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu güçlü ekonomide bir zayıflığımız, Antalya'da yapılan satışların yüzde 30'unun Antalya dışındaki şirketler tarafından ve firmalarımızın alımlarının yüzde 60'ının diğer illerden yapılmasıdır. Diğer zayıflığımız ise az sayıda ürüne ve az sayıda pazara bağlı kalmamızdır. Bu nedenle Antalya'da kültür odaklı ve çevreci gelişme, Antalya şirketlerinin markalaşması, turizmin yeni ürünlerde ve yeni pazarlarda gelişmesi, modern tarım sistemine geçilmesi, ticarete plan ve disiplin getirilmesi, sanayimizin Ar-Ge destekli ihtisas bölgeleriyle gelişmesi ısrarla üzerinde durduğumuz konulardır."

Antalya'nın gündeminde olan G20, B20 ve EXPO organizasyonlarına da önem verdiklerini anlatan Çetin, organizasyonların kentin kültür odaklı ve çevreci bir anlayışla gelişmesi yönünde fırsata dönüşmesini diledi.

Konuşmaların ardından Antalya Valisi Muammer Türker, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can ve Çetin, 10 yıl ve daha fazla yıldır ATSO'da hizmet vermiş meclis üyelerine plaket verdi.