ATSO'nun Olağan Meclis Toplantısı

ATSO'nun Olağan Meclis Toplantısı
ATSO'nun Olağan Meclis Toplantısı
- ATSO Başkanı Çetin: - "Tek parti iktidarı olumlu yönde fiyatlandı ve Türk Lirası uzun zamandan sonra ilk kez pozitif bir ayrışma gösterdi. Bunun devam etmesi için iyi bir reform programına başlanması zorunludur" - "Asgari ücretin artırılmasını destekliyoruz, ancak bu maliyetlerde sert bir artışa ve enflasyonda sıçramaya yol açmamalı"

ANTALYA (AA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası  (ATSO) Başkanı Davut Çetin, tek parti iktidarının olumlu yönde fiyatlandığını ve TL'nin uzun zamandan sonra ilk kez pozitif bir ayrışma gösterdiğini belirterek, "Bunun devam etmesi için iyi bir reform programına başlanması zorunludur" dedi.

ATSO'nun Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı, İzzet Bayar başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla geçen hafta Antalya'ya dünyanın en büyük ekonomilerinin iş adamlarının ve devlet başkanlarının geldiğini anımsatarak, "Zirvenin başarıyla organize edilmesinden dolayı devlet yetkililerini ve hükümeti tebrik etmek istiyorum. Dünyanın her yerinde Antalya ismi duyulmuş, Antalya'nın organizasyon başarısı ve güvenlik başarısı böylece en üst düzeyde kanıtlanmıştır. Bu zirvenin Antalya dışında başka yerde yapılması da mümkün değildi zaten" diye konuştu.

Business 20'nin önemli konularından birinin KOBİ'lerin finansman sorunu olduğunu belirten Çetin, Türkiye'de 2,7 milyon mikro işletmenin bir banka veya telefon şirketi kadar kar edebildiğini söyledi.

G20 için yapılan çalışmalarda KOBİ'lerin en büyük sorunlarının "finansman, yolsuzluk, kayıtdışı, girişimcilerin haksız rekabeti arza-arazi temini ve vergi yükü" olarak sıralandığını kaydeden Çetin, KOBİ'lerin kredi almakta da çok zorlandıklarını vurguladı.

Çetin, "Zaten Türkiye'de 2 milyon mikro işletme kredi kullanıyor. Kullandıkları kredi de 100 milyar lira, bu rakam toplam kredi hacminin yüzde 6,6'sı bile değil. 100 milyar lirayı 2 milyon işletmeye bölün, 50 bin lira eder. Buna taşıt bile alamazsınız" diye konuştu.

- Yeni hükümetten beklentiler

Bugün yeni hükümetin kurulmasının beklendiğini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, yeni dönemde yerli ve yabancı sermayeye güven verecek bir ekonomi yönetimi ve hükümet programının ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Hükümetin piyasaların yüksek kredisi ile göreve başlayacağını ifade eden Çetin, "Tek parti iktidarı olumlu yönde fiyatlandı ve Türk Lirası uzun zamandan sonra ilk kez pozitif bir ayrışma gösterdi. Bunun devam etmesi için iyi bir reform programına başlanması zorunludur" dedi.

Çetin, 2016 yılının en önemli olaylarından birinin asgari ücret artışı olacağını belirterek, asgari ücretin artırılmasını desteklediklerini, ancak bunun, maliyetlerde sert bir artışa ve enflasyonda sıçramaya yol açmaması gerektiğini bildirdi.

Yaptıkları ankete göre, Antalya'da özel sektörün önemli bölümünün asgari ücret artışından olumsuz etkileneceğinin ortaya çıktığını kaydeden Çetin, "Bunun için de asgari ücret üzerindeki gelir vergisi düşürülmeli, işveren prim payı oranı düşürülmeli. Ayrıca, vergi ve primini düzenli ödeyenlere teşvik gelmeli" diye konuştu.

- Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm öğretmenlerin gününü kutlayan Çetin, Türkiye'nin en zayıf yönlerinden birinin eğitim sistemi olduğunu söyledi.

Çetin, öğretmenlerin aldıkları ücretlerin düşük olduğunu ve önemli bölümünün ek iş yapmak zorunda kaldığını savunarak, "Öğretmene değer vermeyen, iyi öğretmen yetiştiremeyen bir ülkede eğitim de kötü olur" değerlendirmesinde bulundu.

Eğitim sektörünün önemli bir sorununun da belediyelerin kreş ve anaokulu kurarak rekabet etmesi olduğunu söyleyen Çetin, özel kreş ve okullarda boş kapasite varken, belediyelerin sosyal hizmet diyerek lüks semtlerde kreş açtıklarını ve fiyatları düşük tutarak hizmet verdiklerini kaydetti. Çetin, "Arkadaşlarımız diyor ki 'İşbirliği yapsak biz o hizmeti aynı maliyete, daha kaliteli verebiliriz'. Eğer yoksul bir mahallede kreş açılmıyorsa belediye orada kreş açsın, özel sektörle birlikte yapsın. Özel sektörün bilgisinden, tecrübesinden yararlansın. Aksi halde, bir taraftan haksız rekabet bütün sektöre zarar verir" ifadelerini kullandı.

- İş ahlakı

ATSO olarak en çok önem verdikleri konulardan birinin iş ve ticaret ahlakı olduğunu, bunun için bir etik kurul kurulması önerisi de geldiğini kaydeden Çetin, şöyle konuştu:

"Gerçekten Türkiye'de iş ahlakında, ticaret ahlakında bir bozulma olduğu açık. Bu konuda hem eğitim sisteminde hem dini alanda hem de hukuk alanında önlemler gerekiyor. Eğitim sistemimiz iyi insan olmayı öğretmeli. Hukuk sistemimiz sadece büyük suçlara değil, etik dışı davranışlara da caydırıcı olmalı. Cuma hutbelerinde ticaret ahlakı konuşulmalı. Tuvalete girerken sağ ayak, sol ayak meselesi yerine dürüstlük konuşulmalı. Sakız çiğnemenin oruç bozması kadar, yoksulluğun, yolsuzluğun, adaletsizliğin de oruç bozduğu söylenmeli. Vergi kaçırmanın cuma namazını kaçırmak kadar önemli olduğu anlatılmalı."

Toplantıda konuşan 48. Grup Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyesi ve özel okul sahibi Kenan Çelik, öğretmenlerin ortalama maaşlarının 2 bin 500 lira olduğunu belirterek, "Ülkemiz çok zengin bir ülke olmayabilir ama çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin sağlığının yerinde olması ve çocuklarımıza odaklanması için başka sorunlarla uğraşmaması lazım" dedi.