Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Antalya'da:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Antalya'da:
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, Antalya'da:
- "Türkiye gerçekten demokraside çok önemli adımları, 'AB süreci' kelimesinin sayesinde atabilmiştir"

ANTALYA (AA) - Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB süreci kapsamında son 10 yılda TBMM'de 2 bin reform yasasının kabul edildiğini,  Türkiye 'nin demokraside çok önemli adımları da "AB süreci" kelimesi sayesinde atabildiğini söyledi. 

Bozkır, Antalya'da kent merkezindeki bir otelde düzenlenen "AB'ye Üyelik Süreci ve Türkiye'nin Yeni AB Stratejisi" konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısına katıldı. Bozkır, burada yaptığı konuşmada, AB sürecinin Türkiye'ye önemli katkılar sağladığını vurguladı. 

AB sürecinin 50 yıldır sürüyor olmasının  zaman zaman kafalarda soru işaretleri yaratabildiğine değinen Bozkır, bu sürecin Türkiye'ye kazandırdığı faydaların hiçbir zaman unutulmaması gerektiğine işaret etti. 

15 yıldır bu işin içinde bulunduğunu ve Türkiye'nin kazanımlarının neler olduğunu çok iyi bildiğini ifade eden Bozkır, son 10 yılda TBMM'de 2 bin reform yasasının kabul edildiğini söyledi. 

Bozkır, "Yeni bir medeni kanunumuz, yeni bir ticaret kanunumuz, borçlar kanunumuz, ceza kanunumuz, YÖK'ün kanunun değiştirilmesi, anayasanın birçok maddesinin değiştirilmesi, kadın erkek eşitliği kavramının girmesi, idam cezasının kalkması dahil olmak üzere Türkiye gerçekten demokraside çok önemli adımları, 'AB süreci' kelimesinin sayesinde atabilmiştir" dedi.

- Sivil toplum kuruluşların önemi

Bakan Bozkır, 1980'li yıllarda 50 kadar sivil toplum kuruluşu varken, bugün bu rakamın 104 bin olduğunu bildirdi. 

Bu durumun demokrasi adına önemli olduğunu vurgulayan Bozkır, "Sivil toplum olacak ki tenkit edecek, görüş bildirecek, önerilerde bulunacak ve uygulayıcılar bundan yararlanacak. Demokratik yaşamda vatandaşla en yoğun teması kurabilecek mekanizma sivil toplumdur" dedi. 

Geçmiş dönemdeki toplantılarda sivil toplum kuruluş temsilcilerinin, hükümet konseyinin sert bakışlarına, baskılara maruz kaldığını belirten Bakan Bozkır, bu toplantının herkesin faydalanacağı önemli bir toplantı olacağını bildirdi. 

Bozkır, AB fonları hakkında da bilgi vererek, bugüne kadar 4,7 milyar avroluk bir kaynağın kullanıldığını ve 2020 yılına kadar da 4,5 milyar avroluk yeni bir kaynak için anlaşmanın sağlandığını dile getirdi. 

Bakan Bozkır, herkesin önemli projeleri, görüşleri, buluşları olduğunu ancak bunların bir format şeklinde hazırlanıp, sunulması gerektiğini ifade etti. Antalya'da açılan bakanlık temsilciliğinin de kent ve çevre illere önemli katkılar sağladığının altını çizen Bozkır, vatandaşların bu temsilcilikten rahatlıkla faydalanabileceklerini dile getirdi. 

- Erasmus projeleri

Erasmus projelerine değinen Bozkır, 400 bin insanın bu kaynaktan faydalandığını söyledi. Bozkır, ileriki günlerde 800 bin avroluk kaynaktan da faydalanılması için çaba harcayacaklarını belirterek, bu çalışmalarla Türk insanının yaşam seviyesini artırmayı, çok daha iyi bir dünyaya sevk etmeyi amaçladıklarını kaydetti. 

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile yaklaşık bin 500 sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantıda AB fonları ve Erasmus programı hakkında bilgi verildi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak gerçekleştirildi.