Avrupalı öğrencilerin Akdeniz Üniversitesine ilgisi artıyor

Avrupalı öğrencilerin Akdeniz Üniversitesine ilgisi artıyor
Avrupalı öğrencilerin Akdeniz Üniversitesine ilgisi artıyor
- Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Özkan: - "Akdeniz Üniversitesi geçen yıl 156 Erasmus öğrencisine ev sahipliği yaparken, bu yıl sadece güz dönemi için 101 başvuru aldık"

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. Burhan Özkan, Akdeniz Üniversitesinin geçen yıl 156 Erasmus öğrencisine ev sahipliği yaptığını, bu yıl ise sadece güz dönemi için 101 başvuru aldıklarını bildirdi.

Özkan, yaptığı yazılı açıklamada, Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi'nin, 2015-2016 akademik yılında Erasmus programı kapsamında Avrupa 'dan öğrenci başvurularını 20 Ağustos 'a kadar almaya devam edeceğini belirtti.

Bu yıl Erasmus başvurularında önceki yıllara göre büyük artış olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özkan, "Akdeniz Üniversitesi geçen yıl 156 Erasmus öğrencisine ev sahipliği yaparken, bu yıl sadece güz dönemi için 101 başvuru aldık. Yıl sonunda bu sayının 200'ün üzerine çıkmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Akdeniz Üniversitesinin Avrupalı öğrencilerden her yıl daha fazla ilgi gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Özkan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Üniversite olarak yürüttüğümüz değişim programlarından sadece Erasmus ile ilgili istatistiklere baktığımızda önemli gelişmeler mevcut. 2013-2014 akademik yılı içerisinde Avrupa'dan gelen Erasmus öğrenci sayısı 58 iken, bu sayı 2014-2015 akademik yılında 156'ya çıkmıştır. Diğer değişim programları Mevlana ve FreeMover ile AKUS'tan gelen Türkiye burslusu öğrenciler de dikkate alındığında bu yıl Akdeniz Üniversitesinde bin 800 ila 2 bin civarında yurt dışından gelen öğrencimiz eğitim alacak."

Prof. Dr. Özkan, Akdeniz Üniversitesinin uluslararasılaşma sürecinin etkin bir şekilde devam edeceğini, hedeflerine her geçen yıl bir adım daha yaklaştıklarını kaydetti.