Ayağa kalkmayan avukatın davadan alınması istendi

Ayağa kalkmayan avukatın davadan alınması istendi
Ayağa kalkmayan avukatın davadan alınması istendi
- Antalya'da görevlendirildiği davanın duruşmasında savunmasını oturarak yapan avukata tepki gösteren hakim, Antalya Barosundan davaya yeni bir avukat atanmasını istedi - Antalya Barosu, yasaya göre avukatların savunması ya da konuşmasını oturarak yapmasında bir sakınca olmadığını bildirdi - Avukat Şehap: - "Biz nezaketen yıllardır ayağa kalkarız ancak bu nezaketendir. Yasal bir zorunluluk değildir. Bu sanki böyle bir yasal zorunluluk varmış gibi algılanmaya başladı"

ANTALYA (AA) - Antalya'da 18 yaşından küçük bir mağdurun savunması için görevlendirilen avukat Serdar Şehap'ın savunmasını oturarak yapmasına tepki gösteren hakim, Antalya Barosuna yazı yazarak, Şehap'ın yerine yeni bir avukat atanmasını istedi. Baro ise avukatların yasaya göre savunma yaparken ya da konuşurken ayağa kalkma zorunluluğu olmadığını belirterek, Şehap'ın görevinin devamına karar verdi.

Antalya Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı da olan avukat Serdar Şehap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 Temmuz'da Antalya'da 18 yaşından küçük bir mağdurun savunması için  Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında görevlendirildiğini anlattı.

Duruşma sırasında beyanlarını oturarak verdiğini belirten Şehap, bunun üzerine hakimin, kendisinden ayağa kalkmasını istediğini ifade etti. Yasalara göre konuşma ve savunma yaparken avukatların ayağa kalkma zorunluluğu olmadığına dikkati çeken Şehap, "Bunun üzerine hakim bey katibine, bir saniye durmasını söyledi. Benim beyanlarımı sildirip, ara kararda beyanımın alınmasından vazgeçildiğini, duruşma teamüllerine aykırı davrandığımı yazdırdı" dedi.

Hakimin Antalya Barosuna bir yazı yazılarak, yerine başka bir avukatın görevlendirilmesini istediğini kaydeden Şehap, baro bilgisayar sisteminin de otomatik olarak yerine görevlendirme yaptığına dikkati çekti.

- Baro, avukatı haklı buldu

Yaşananların ardından Antalya Barosu Yönetim Kurulu ve CMK Kurulu'nun yaptığı hareketi değerlendirdiğini ifade eden Serdar Şehap, baronun, yaşananları duruşma düzenini bozan bir hareket olarak değerlendirmediğini söyledi.

Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı tarafından ilgili mahkemeye bir yazı gönderildiğine değinen Şehap, bu yazıda da avukatların konuşurken, soru sorarken ve savunma yaparken ayağa kalkma zorunluluğu bulunmadığını bildirildiğini anlattı.

Davada yerine atanan avukatın görevlendirmesine de son verildiğini ifade eden Şehap, şöyle konuştu:

"Bir sonraki duruşmaya yine ben katılacağım ancak bu duruşma sırasında nasıl hareket edeceğimi şu anda bilmiyorum. Avukatlığın özünde bağımsızlık ilkesi yatar. Biz herhangi bir talimat almayız, beyanlarımızı bağımsızlığa dayanarak serbestçe ifade ederiz. CMK'ya göre mahkeme salonunda hüküm ayakta dinlenir. Bu tüm vatandaşlar için uygulanır. Onun haricinde hiçbir kanuna, CMK'nın hiçbir maddesine göre, gerek beyanda bulunurken gerek ara karar dinlenirken avukatlar ayağa kalkmaya zorunlu değildir. Biz nezaketen yıllardır ayağa kalkarız ancak bu nezaketendir. Yasal bir zorunluluk değildir. Bu sanki böyle bir yasal zorunluluk varmış gibi algılanmaya başladı."