Ayın söyleşisinde Necip Fazıl'ın hayatı konuşuldu

Ayın söyleşisinde Necip Fazıl'ın hayatı konuşuldu
Ayın söyleşisinde Necip Fazıl'ın hayatı konuşuldu
ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen ayın söyleşisi etkinliğine konuşmacı olarak...

ANTALYA (AA) - Kumluca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen ayın söyleşisi etkinliğine konuşmacı olarak katılan eğitimci-yazar Vehbi Vakkasoğlu, "Üstad Necip Fazıl'ın hayatı ve Felsefesi" konulu konferans verdi.

Konferans öncesi konuşan Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, yaz döneminin ardından bir süre ara verdikleri ayın söyleşisi etkinliklerine tekrar başladıklarını ve bugünkü söyleşiyi de düşünce dünyasının önemli isimlerinden olan "Necip Fazıl'ın hayatı ve felsefesi" konusunu anlatmak üzere öğrencisi eğitimci-yazar Vehbi Vakkasoğlu'nu davet ettiklerini söyledi.

Kumluca Belediyesi konferans salonunda, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen söyleşide konuşan eğitimci-yazar Vehbi Vakkasoğlu, Necip Fazıl'ın hayatının her insan tarafından örnek alınması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Necip Fazıl'ın yaşamı boyunca hiçbir zaman haksızlığa boyun eğmeyen bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Vakkasoğlu, "Üstad Necip Fazıl, mertlik, medeni cesaret ve bugün insanlığımızın en çok ihtiyaç duyduğu dürüstlük meziyetine sahip bir insandı. Kendisi, pazarlıksız bir imanla peygamber aşığı bir adamdı. Çok ince, zarif düşünceli bir yapısı vardı. Ama bunun karşısında asla haksızlığa boyun eğmez, kimse de kendisini boyun eğmeye zorlayamazdı" dedi.

Herkesin Necip Fazıl'ı şair olarak tanıdığını, ancak kendisinin büyük bir deha sahibi insan olduğunu vurgulayan Vakkasoğlu, şairliğinin yanında, felsefesi, hayat anlayışı örnek alınacak bir kişi olduğunu belirtti.

Necip Fazıl'ın "Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz" sözünün onun ne kadar farklı meziyetleri barındırdığının en güzel göstergesi olduğunu kaydeden Vakkasoğlu, "Üstadın dünyası bambaşkaydı. Necip Fazıl deyince benim aklıma Allah ve resul aşkı geliyor. Onu anlayabilmek, onun düşünce dünyasını günümüzde değerlendirebilmek bizimde yaşantımıza yön verecektir" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Kumluca Kaymakamı Polat Kara ve Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, günün anısına Vehbi Vakkasoğlu'na çiçek ve belediyenin hediyelerinden takdim ettiler.