Ayrıldıkları köylerinde yeniden buluştular

Ayrıldıkları köylerinde yeniden buluştular
Ayrıldıkları köylerinde yeniden buluştular
- Çeşitli nedenlerle memleketleri Akseki'den ayrılıp farklı şehirlere yerleşen Sarıhacılarlılar, bu yıl 15'incisi düzenlenen "Sıla-i Rahim" etkinliğiyle bir araya geldi

ANTALYA (AA) - Akseki'nin Sarıhacılar Mahallesi'nde, çeşitli nedenlerle ayrılıp farklı şehirlere yerleşenler "Sıla-i Rahim" etkinliğiyle özlem giderdi.

Sarıhacılar Köyü Kültür ve Turizm Dayanışma Derneği ile köy muhtarlığının bu yıl 15'incisini düzenlediği etkinlik kapsamında farklı şehirlerde yaşayan Sarıhacılarlılar bir araya geldi.

       Sarıhacılarlılar, tarihi İpek Yolu'nda gezinti yaptı, Çekül Vakfı'nın projesi kapsamında restore edilen atalarından kalma evleri gezdi. Büyük kentlerde doğan çocuklar da anne babalarının, dedelerinin doğup büyüdüğü toprakları ilk kez görme, akrabalar ise birbirleriyle hasret giderme fırsatı buldu.

Akseki Kaymakamı Murat Beşikci, hayatın akışı içerisinde farklı bölgelere yaşanıldığını ancak zaman zaman memleketi ziyaret edip büyüklerin hatırını sormak, sıla-i rahim yapmak gerektiğini söyledi.

Şehirleşen toplumda maalesef bayramlarda dahi büyükleri ziyaret edemeyen yapışa dönüşme riski bulunduğunu vurgulayan Beşikci, bu anlamda bir araya gelerek doğup büyüdükleri yeri unutmamanın güzel bir duygu olduğunu kaydetti.

Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal da seneler önce Akseki'den çıkıp ekmek parası için büyük kentlere göç eden Sarıhacılarlılar'ın 800 yıllık tarihi olan köyü her sene gelmeye çalıştıklarını ifade etti.

Sarıhacılar'ın eskiden çok büyük ekonomik zinciri olan bir köy olduğunu bildiren Uysal, "Zamanla yörenin nüfus kaybetmesinden dolayı mahallemiz küçüldü. Hemen hemen yaşanmaz hale geldi fakat bu köyde yaşayan insanlar köylerini bırakmadı. Her sene buraya gelip sıla-i rahim yaptılar" dedi. 

Sarıhacılar Mahallesi'nin tarihi ve turistik değerleri bulunduğunu vurgulayan Uysal, şöyle konuştu:

"Akseki yöresinde çok önemli olan mimari çeşitlilik olan düğmeli evlerin bir çoğu yıkılmıştı fakat şimdi ayağa kaldırmaya uğraşıyoruz. Girişimci Mustafa Kavasoğlu tarafından 5 bin parça materyalden oluşan müze yapıldı. Burası Türkiye ve Akseki tarihini hatırlatıyor. Ondan fazla ev restore edildi. Burada eski köyler birbirine taş yol ile bağlıdır. Yürüyüş parkurları vardır. Bu parkurlar yeniden düzenleniyor. Akseki, Torosların zirvesinde yemyeşil, el değmemiş doğasıyla doğa turizmine çok yatkın bir yöremizdir."

Necla Cansu ise etkinliğe ikinci kez katıldığını söyledi. Babasının köyde doğduğunu, 9 yaşında ailesiyle Konya'ya gittiğini anlatan Cansu, şunları kaydetti:

"Orada 30 sene kalmışlar. Ben çocukken 1944 yılında İstanbul 'a gittik. O zamandan beri İstanbul'da yaşıyoruz. Büyüklerin hepsi vefat etti. Ben bu toplantıya ikinci kez geldim. Hemşehrilerimiz evlerini tamir ettirdi. Ondan sonra her yıl burada mevlit okutuluyor. Köyümüzü görüyoruz. Sıla-i rahim yapıyoruz. Geldiğime çok memnun oldum. Tanımadıklarımla tanıştım. Akrabalarımı gördüm. Çok mutluyum."

Sarıhacılar Köyü Muhtarı Mahmut Karahan da etkinlik sayesinde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.