Azra bebeğe uygun ilik babaannesinden

Azra bebeğe uygun ilik babaannesinden
Azra bebeğe uygun ilik babaannesinden
- Antalya'da özel bir hastanede genetik HLH nedeniyle kemoterapi gören 1 yaşındaki Azra Sultan Şanlı'nın sağlığına kavuşması için uygun ilik babaannesinden bulundu - Baba Hakan Şanlı: - "Annemin iliğinin kızıma uyumlu çıkması, hepimizi sevindirdi"

ANTALYA (AA) - Antalya'da vücudun bağışıklık sistemini bozan hemofagositik lenfohistiositoz (HLH) hastalığıyla mücadele eden 1 yaşındaki Azra Sultan Şanlı'ya uygun ilik babaannesinden nakledilecek.

Baba Hakan Şanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 yaşında olan kızı Azra Sultan'a, 9 aylıkken başvurdukları Malatya'daki özel bir hastanede HLH teşhisi konulduğunu, ardından gittikleri Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde yapılan testlerde de hastalığın "genetik HLH" olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Hastalık nedeniyle kızının dalak ve karaciğerinde büyüme olduğunu anlatan Şanlı, doktorların, kemoterapi görmeye başlayan Azra'nın ilik olmadan hayatta kalma şansı bulunmadığını söylediğini aktardı.

Azra'ya ilik bulunabilmesi için, Malatya ve Antalya'da sosyal medya üzerinden kampanya başlatıldığına değinen Şanlı, bu kampanyada Türk Kızılayı tarafından oluşturulan Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezine (TÜRKÖK) kan bağışı çağrısı yapıldığını kaydetti.

Kampanya sürerken, 2 ay önce kan örneği alınan babaanne Sultan Şanlı'nın dokularının, Azra ile tam uyumlu olduğunun belirlendiğini anlatan Şanlı, "Annemin iliğinin kızıma uyumlu çıkması, hepimizi sevindirdi. 1 Eylül 'de Antalya'daki özel bir hastanede nakil gerçekleşecek. İnşallah kızım sağlığına yeniden kavuşacak" diye konuştu.

Şanlı, Azra için ulusal çapta düzenlenen kampanyadaki bağışlar sayesinde, iki çocuk için uygun ilik bulunduğunu, TÜRKKÖK'e yapılan bağışların devam etmesi gerektiğini kaydetti.