BAGEV ve ATB Başkanı Çandır:

BAGEV ve ATB Başkanı Çandır:
BAGEV ve ATB Başkanı Çandır:
- "Antalya işsizlik ödeneğinden yararlanan kişi sayısındaki artış bakımından Türkiye'de en üst sırada yer almıştır"

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Antalya'nın işsizlik ödeneğinden yararlanan kişi sayısındaki artış bakımından Türkiye'de en üst sırada yer aldığını bildirdi.

Çandır, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın (TEPAV) "İstihdam İzleme Bülteni"ne ilişkin değerlendirmede bulundu. İşsizliğin Türkiye'nin ve Batı Akdeniz'in en önemli sorunları arasında yer aldığını belirten Çandır, Antalya'da eylül ayında 3 bin 400 kişinin işsizlik ödeneği alabilmek için başvuruda bulunduğuna dikkati çekti.  

Söz konusu ödeneğe başvuru sayısındaki artışın ülke genelinde değerlendirildiğinde, Antalya'nın İstanbul'un ardından geldiğini vurgulayan Çandır, şunları kaydetti:

"Antalya'da temmuz ayı itibarıyla işsizlik ödeneğinden yararlananların sayısı bin 210'a ulaşırken, bir önceki yıla göre değişim 105, bir önceki aya göre değişim ise 258 kişi olmuştur. Bu rakamlar göz önüne alındığında Antalya işsizlik ödeneğinden yararlanan kişi sayısındaki artış bakımından Türkiye'de en üst sırada yer almıştır."

- "Antalya'da bir yılda 2 bin 500 çiftçi toprağı terk etti"

Antalya'da çiftçi sayısının azaldığını vurgulayan Çandır, "Bakıyoruz ki tarım kenti Antalya'da çiftçi sayısı geriliyor. Bu geleceğimiz için kaygı verici bir durum. Son bir yılda Antalya'da 2 bin 500 çiftçi faaliyetini sonlandırmış, 45 bine yakın çiftçi sayımız bu yıl 42 bine kadar gerilemiştir. Antalya, çiftçi sayısındaki azalma bakımından Türkiye'de 11. sırada yer almıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Çandır, Antalya'da çiftçi sayısı azalırken kamu çalışanı sayısında hem aylık hem de yıllık bazda önemli artış olduğunun altını çizerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kamu çalışanı sayısı Türkiye genelinde temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 83 bin, geçen aya göre 11 bin artarken, Antalya kamu çalışanı sayısı en fazla artan 4. kent olmuştur. Antalya'da Temmuz 2014'te 65 bin civarında olan kamu çalışanı sayısı geçen bir yıllık süre zarfında 4 bine yakın artış göstererek 70 bine yaklaşmıştır. Bunun anlamı bireylerde çoğunluğunda mevsimlik kazanç ve risklerden sıyrılıp, sırtını devlete dayama düşüncesinin hakim olduğu gerçeğidir."

Temmuz-eylül istihdam verilerinin, Antalya'nın tarımdan uzaklaşırken, hızla kamuya ve ticarete yöneldiğini vurgulayan Çandır, şunları kaydetti:

"İşsizlik ödeneğine başvuru ve ödenekten yararlanmadaki artış bakımından kentimizin başlarda yer alıyor olması, özellikle kentimize ilişkin tarımsal politikalarımızın yeniden ele alınmasına işaret etmektedir. Zira bizler inanıyoruz ki, çiftçimizi toprağında ancak ve ancak tarım sigorta uygulamalarındaki iyileştirilmeler ve yeniden düzenlemeler tutabilecektir."