BAKA Genel Sekreteri Özen:

BAKA Genel Sekreteri Özen:
BAKA Genel Sekreteri Özen:
- "Yeni iş alanları yaratmadan ve girişimciliği desteklemeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız"

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, "Yeni alanları yaratmadan ve girişimciliği desteklemeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız" dedi.

BAKA Genel Sekreterliğine geçen hafta başında atanan Özen, bir otelde düzenlendiği tanışma toplantısında, bölge toplantılarının ilkini Isparta'da ikincisini Burdur'da sonuncusunu da Antalya'da yaptıklarını hatırlattı.

Daha önce tamamen kalkınma üzerine işlerde çalıştığını belirten Özen, bilgi birikimi ve deneyimini şimdi de BAKA'ya vermek için burada olduğunu ifade etti. Yetişmiş bir kadro ile çalıştıklarını dile getiren Özen, "Arkadaşlarımız bölgeyi çok iyi tanıyorlar. Dolayısıyla geçiş sürecimiz zor olmayacaktır. Buraya çok çabuk adapte oldum" diye konuştu.

Özen, Antalya'nın BAKA'nın en gelişmiş ili olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Antalya'nın çok göç alması nedeniyle kırsaldan gelen insanların yarattığı sosyal problemleri var. Dolayısıyla Antalya BAKA'nın hizmetlerine ihtiyacı olan bir il. Antalya'yı bu konuda diğer illerden ayrı tutmamız mümkün değil. Ajans olarak Antalya'ya gerekli bütün desteği vermeye çalışacağız. Bizim oturduğumuz yerden çeşitli verilere dayanarak buradan bir teşhis yapmamız mümkün değil. Bu sorunları Antalyalılara da sormamız lazım. Kamu , özel sektör ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışıp problemlerimizi doğru teşhis edip ona göre tedavi uygulamamız lazım." 

Yakın zamanda Antalya'da tematik toplantılar yapacaklarını söyleyen Özen, ardından gerçek verilere dayanarak teşhisler koyacaklarını kaydetti. Özen, "Sorunlara göre çözümler üretip hep birlikte çalışacağız. Sadece BAKA'nın desteğiyle değil ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle projeleri hayata geçireceğiz" dedi.

BAKA'nın mali destek programının yarın belli olacağını ifade eden Özen, şöyle devam etti:

"Mali destek programını hafta başında ilan edeceğiz. Yaklaşık 17 milyon liralık bir paket olacak. Ancak ben her şeyin hibe programlarıyla başarılabileceğine inanmıyorum. Mutlaka hibe programları dışında da tematik bazı projeler yaparak il için gerekli olan eksikliği tamamlamamız gerekmektedir. Özel, önemli ve pilot projeleri başlatabiliriz." 

- "Startup"

Uzun yıllar girişimcilik alanında çalıştığını hatırlatan Özen, Startup'larla çalıştığını ve çok önemsediğini kaydetti. Kendisinin göreve gelmeden önce mali destek programına karar verildiğini ifade eden Özen, şunları söyledi:

"Mali destek programı yenilikçi teknolojiler, turizmin çeşitlendirilmesi ve yenilebilir enerji olmak üzere üç ayaktan oluşuyor. Şu anda bu üç alanda hibe programımız başlayacak. Fakat Startup'lara bu şekilde bir mali destek veremememiz söz konusu olabilir. Ona bakmamız lazım. Ama ben bu konuyu çok önemsiyorum. Çünkü yeni iş alanları yaratmadan ve girişimciliği desteklemeden ekonomik büyümeyi sağlayamayız. Bizim yeni yeni girişimciler ve yeni yeni iş alanlarına ihtiyacımız var."