Balbey Projesi onaylandı

Balbey Projesi onaylandı
Balbey Projesi onaylandı
ANTALYA (AA) - Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı Balbey Projesi, Resmi Gazete'de yayınlandı.Balbey Mahallesi'ni Antalya'nın ikinci...

ANTALYA (AA) - Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan 'ın onayladığı Balbey Projesi, Resmi Gazete 'de yayınlandı.

Balbey Mahallesi'ni Antalya'nın ikinci Kaleiçi yapacak kentsel yenileme projesinde sona gelindi. Mahallenin kentsel yenileme alanı olarak kabul edilmesine karar veren Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak onaylandı ve bugün Resmi Gazete'de yayınlandı.

Proje ile Balbey Mahallesi, tarihi dokuya zarar vermeden yenilecek. "Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun çerçevesinde hazırlanan proje, kent merkezinin ihtiyaçlarını karşılayacak ve mahallenin sorunlarının çözecek. Proje ile Balbey, Antalya'nın yeni cazibe merkezi olacak.

Tasarım projesinde mahallenin sorunları yapı yapı, parsel parsel ele alınacak. Proje ile meydanlar ve sokaklar yenilecek, tarihi binalar restore edilecek. Binalarını yenileme imkanı olmayan mülk sahipleri ile görüşülerek çözümler üretilecek.

Projenin sağlıklı yürütülmesi amacıyla mahalle sakinlerinin görüşleri alınacak, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile toplantılar düzenlenecek.