Başkan Türel, Salı Grubu'nun konuğu oldu

Başkan Türel, Salı Grubu'nun konuğu oldu
Başkan Türel, Salı Grubu'nun konuğu oldu
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "Yazın bir kenara, Allah ömür verirse 4 sene sonra Antalya'da metrekaresi 7 bin, 8 bin dolara daire satışları olacak. Tam gaz gidiyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bir şehrin marka değerinin emlak fiyatlarıyla anlaşılacağını belirterek, "Yazın bir kenara, Allah ömür verirse 4 sene sonra Antalya'da metrekaresi 7 bin, 8 bin dolara daire satışları olacak. Tam gaz gidiyoruz" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Salı Grubu üyeleriyle bir araya geldi.  Devam eden projeleri ve hedeflerini anlatan Türel, bir şehrin marka değerinin, lüks konut fiyatlarının metrekare birim fiyatlarıyla ölçüldüğüne işaret etti. Antalya'daki en lüks villanın, metrekaresi yaklaşık 2 bin dolardan satışa sunulduğuna değinen Türel, şöyle konuştu:

"Bugün 300 metrekarelik en lüks daire 600 bin dolarlara satılıyor. Paris'e gidin metrekaresi 45 bin dolar, Monaco'da 55 bin dolar, Londra'da 40 bin dolar. İstanbul 'da bundan on sene önce daire fiyatları 2 ila 3 bin dolar arasındaydı. Ama şimdi İstanbul 15 bin doları gördü. İstanbul emlak fiyatlarını 10 senede 3 bin dolardan 15 bin dolara taşıdı. Biz böyle güzelim bir şehirde hala 2 bin dolara satış yapıyoruz. Bir şehrin marka değerini bu şekilde kıyaslayıp ölçebilirsiniz. Yazın bir kenara, Allah ömür verirse 4 sene sonra Antalya'da metrekaresi 7 bin, 8 bin dolara daire satışları olacak. Tam gaz gidiyoruz."

 

- "Araya çomak girdi"

Genel seçimlerin Antalya'nın geleceği için çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Türel, Mart 2009 seçimlerini, "Araya çomak girdi ve bitti" diye nitelendirdi. Aradaki zaman kaybının bedelini Antalyalıların ödediğini belirten Türel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Menderes Türel ödemedi. Ben çalıştıktan sonra ekmeğimi taştan çıkartırım. Bir köşede kendime yapacak iş bulurum. Ama Antalya'ya kahroldum. Ben 'Oh ne güzel oldu, genel başkan yardımcısı oldum' diyemedim. Türkiye 'deki belediyelerden sorumluyken, genel başkan yardımcısıyken, merkez karar yürütme kurulundayken o görevleri bırakıp Antalya'ya geldik. Gelmeseydik seçimi kazanmak da güç gözüküyordu."

 

- Başkanlık sistemi

Dünyadaki bütün gelişmiş ülkelerin başkanlık sisteminde olduğuna değinen Türel, Türkiye'de de geçmişte pek çok liderin başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'de tartışmaların kurumsal alana taşınamadığını belirten Türel, "Tartışmadan kaçmak için meseleyi kişiselleştiriyoruz. Muhalefetin başkanlık sistemine karşı çıkmasının sebebi, 'Bu sisteme geçersek sayın Cumhurbaşkanı başkan olur mu?', bütün mesele bu. Başkanlık sistemine geçersek milletin teveccühü ortada. Recep Tayyip Erdoğan başkan olur. Muhalefetin karşı çıkmasının tek sebebi budur" dedi.

Toplantının sonunda Başkan Menderes Türel, Salı Grubu'nun kendisi için hazırladığı birinci yıl pastasını kesti.