Başkonsolos Tuleberdiev'den Vali Türker'e ziyaret

Başkonsolos Tuleberdiev'den Vali Türker'e ziyaret
Başkonsolos Tuleberdiev'den Vali Türker'e ziyaret
- Antalya Valisi Türker: - "Kırgızistan, bizim için çok yakın bir komşu"

ANTALYA (AA) - Kırgızistan'ın İstanbul Başkonsolosu Renat Tuleberdiev, Antalya Valisi Muammer Türker'i ziyaret etti. 

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Türker ziyarette, Antalya'da yatırım yapmak isteyenler için çok fazla imkan olduğunu anlattı. 

Kırgızistan ile karşılıklı ilişkilerinin geliştirilmesine odaklanılması gerektiğini belirten Türker, Türk ve Kırgız işadamlarını Antalya veya Kırgızistan'da bir araya getirmek için girişimlerde bulunacaklarını bildirdi.

EXPO 2016 Antalya hakkında da bilgi veren Türker, Tuleberdiev'den destek istedi. Antalya'da yaşayan ve kente gelip giden Kırgız vatandaşların sorunlarının çözümü konusunda yardım sözü veren Türker, "Kırgızistan, bizim için çok yakın bir komşu. Mesafe belki yakın değil ama gönül yakın" dedi.

Büyükelçi Tuleberdiev ise  Türkiye ile her alanda iş ilişkilerini daha da geliştirmek, tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydetti.

Haziran ayında İstanbul Ticaret Odası ile Kırgızistan'da yapılacak iş forumuna Antalyalı iş adamlarının da katılmasını isteyen Tuleberdiev, Antalya'da sürekli yaşayan, ülkesine gelip giden Kırgız vatandaşlar ve öğrenciler olduğunu ifade etti.

Tuleberdiev, Kırgız kültürünü tanıtmak amacıyla Antalya'da dernek kurmak için Türker'den destek istedi.

Ziyaretin sonunda Tuleberdiev, Türker'e Manas Destanı plaketi, Kırgız kalpağı ve kamçısı hediye etti. Türker de Tuleberdiev'e EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği şakayık verdi.