Batı Akdeniz doğaltaşı, uluslararası projelerde

Batı Akdeniz doğaltaşı, uluslararası projelerde
Batı Akdeniz doğaltaşı, uluslararası projelerde
- Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Maden Komitesi Başkanı Akın: - "Yurt dışında başta oteller ve alışveriş merkezleri olmak üzere, rezidanslarda, devlet binalarında bölgemizin işlenmiş doğaltaş çeşitleri kullanılıyor"

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz'den çıkartılan ve yine Batı Akdeniz'deki fabrikalarda işlenen doğaltaşlar, uluslararası projelerin vazgeçilmezi oldu. Asya'dan Avrupa 'ya, Arap Yarımadası'ndan Amerika 'ya kadar birçok mega inşaat projesinde bölgenin işlenmiş doğaltaşı kullanıdığı kaydedildi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği'nden yapılan açıklamada, Avrupa'nın doğaltaş rezervleri tükenmeye başladığını bu nedenle doğaltaş rezervine sahip olan  Türkiye 'ye inşaat sektörünün yöneldiği belirtildi. Kaliteli ve farklı desenlerdeki doğaltaş çeşitleri ile dikkatleri üzerine çeken Türkiye, sektörün marka ülkelerinden oldu. Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Batı Akdeniz ise kaliteli doğaltaş çeşitleriyle uluslararası mega projelerde yer almaya başladı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın, Batı Akdeniz doğaltaş sektörünün adını ilk etapta ham blok üretimi ve ihracatı yaparak duyurduğunu kaydetti. Ardından Antalya, Burdur ve Isparta illerine kurulan fabrikalarla ham blokların işlenip, mamul haline getirildiğini ifade eden  Akın, "Kurulan fabrikalar istihdam sağladığı gibi doğaltaşta katma değer yaratılmasını da sağladı" dedi.

Gelinen noktada Batı Akdeniz'de üretilen doğaltaşların uluslararası mega projelerde yer almaya başladığını söyleyen Akın, "Yurtdışında başta oteller ve alışveriş merkezleri olmak üzere, rezidanslarda, devlet binalarında bölgemizin işlenmiş doğaltaş çeşitleri kullanılıyor. Doğaltaşlarımız, uluslararası projelerin dış cephe kaplamalarında, iç cephe kaplamalarında, banyo ve mutfaklarda, odaların tabanlarında kullanılıyor" diye konuştu.

Batı Akdeniz'de üretilen doğaltaşın kullanıldığı her projenin bir sonraki projenin önünü açtığını kaydeden Akın, sektör turizm, tarım ve sanayiden sonra bölge ekonomisinin lokomotifleri arasına girdiğini ifade etti.