Batı Akdeniz'de ihracat rakamları

Batı Akdeniz'de ihracat rakamları
Batı Akdeniz'de ihracat rakamları
-Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Satıcı: - "Antalya, Burdur ve Isparta'dan yılın 4 aylık döneminde yapılan ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 azalarak 466 milyon 225 bin dolar olarak gerçekleşti"

ANTALYA (AA) - Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta'dan yılın 4 aylık döneminde yapılan ihracatın, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 azalarak 466 milyon 225 bin dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Satıcı, yazılı açıklamasında, Batı Akdeniz ihracatında sektörel bazda yaş sebze meyve sektörünün liderliğini sürdürdüğünü, 4 aylık süreçte, 178 milyon 982 bin dolarlık yaş sebze meyve ihracatı gerçekleştirildiğini ifade etti.

Madencilik sektörünün de bölge ihracatında önemli yeri olduğunu belirten Satıcı, bu dönemde 96 milyon 30 bin dolarlık maden ürünleri satışı gerçekleştirildiğini kaydetti. Satıcı, diğer sektörlerdeki ihracat rakamlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bölgeden gerçekleştirilen kimya ürünleri ihracatı ise 40 milyon 128 bin dolar olarak gerçekleşti. Ağaç ve orman ürünleri sektörü ise bu dönemde ihracatını artırdı. Sektör, ihracatını 36 milyon 589 bin dolara yükseltti. Çimento sektörü de 22 milyon 699 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Antalya, Burdur ve Isparta'dan yılın 4 aylık döneminde yapılan ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 azalarak 466 milyon 225 bin dolar olarak gerçekleşti."

- En fazla ihracat Rusya'ya

Mustafa Satıcı, bölge ihracatının ülkelere göre dağılımına bakıldığında Rusya'nın 102 milyon 231 bin dolarla ilk sırada yer aldığını bildirdi. Rusya'yı 41 milyon 519 bin dolarla Çin'in takip ettiğini belirten Satıcı, daha sonra sırasıyla Almanya , Kazakistan ve İran 'ın geldiğini kaydetti. 

Dış pazarlardaki daralma, büyümedeki yavaşlama, çevre ülkelerdeki karışıklıklar, sert geçen iklim koşulları ve avro-dolar paritesindeki dalgalanmaların ihracat hedeflerini olumsuz etkilediğine işaret eden Satıcı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Olumsuz tabloya rağmen 2015 ve 2023 hedeflerini yakalamak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Özellikle yaş sebze meyve ve mermer sektörlerine yönelik fuar çalışmalarımız var. Ayrıca 2015-2016 yıllarında yurt dışında gerçekleştirilecek uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları düzenleyerek mevcut pazarlardaki paylarımızı artırmayı ve yeni pazarlara girmeyi amaçlıyoruz."