Batı Çevre yolu tartışması

Batı Çevre yolu tartışması
Batı Çevre yolu tartışması
- Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Tuncer: - "Son on yılda 248 bin tarım alanını kaybeden Antalya'nın daha fazla kaybedecek tarım alanı kalmamıştır"

ANTALYA (AA) - Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Vahap Tuncer, Batı Çevreyolu için yapılan planlamada bin 635 tarım alanının konut ve donatı alanı haline getirilmek istendiğine dikkati çekerek, "Son on yılda 248 bin tarım alanını kaybeden Antalya'nın daha fazla kaybedecek tarım alanı kalmamıştır" dedi.

Tuncer, düzenlediği basın toplantısında, Kepez ilçesi Duraliler Mahallesi sınırlarındaki bin 635 tarım alanının, Batı Çevreyolu planlamaları kapsamında konut ve donatı alanı haline getirilmeye çalışıldığını öne sürdü.

Duraliler'in batı ucunun az bir kısmından geçen 700-800 metrelik yol için tarım alanına zarar vermenin kente faydadan çok zarar getireceğini savunan Tuncer, şöyle konuştu:

"Bu alan 1/100.000'lik çevre düzeni ve 1/25.000'lik nazım imar planında tarım alanı olarak planlanmış olup, yapılmak istenen plan, üst ölçekli planlara aykırıdır. Nazım imar planı yapma, yaptırma ve onama Büyükşehir Belediyelerinin yetkisindeyken, bu talebin Kepez Belediyesinden gelmesi ve Toprak Koruma Kurulunda görüşülmesi usule aykırıdır."

Tuncer, Duraliler bölgesinde yapılmak istenen imar plan çalışmalarının asıl nedeninin, Avni Tolunay bölgesindeki planlamadaki yanlışların giderilmeye yönelik olduğu savundu. Planlamada, yeterli donatı alanı bırakılmadığı için, bu eksiği gidermek üzere ek alana ihtiyaç olduğunu öne süren Tuncer, "Bunu gidermenin yolu da bin 635 tarım alanının yok edilmesi olarak karşımıza çıkarılmıştır" diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası olarak, Toprak Koruma Kurulu kararının iptali için yargıya başvuracaklarını açıklayan Tuncer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen kamu yararı kararının iptaliyle ilgili de dava açacaklarını, 2 bin dekara yakın tarım alanının elden çıkarılmasını önlemek adına mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

Tuncer, tarım arazilerine zarar verilerek, kentin geleceğinin yok edildiğini vurgulayarak, "Son on yılda 248 bin tarım alanını kaybeden Antalya'nın daha fazla kaybedecek tarım alanı kalmamıştır" dedi.