Bayırbucak Türkmenleri için yardım kampanyası

Bayırbucak Türkmenleri için yardım kampanyası
Bayırbucak Türkmenleri için yardım kampanyası
- Antalya'da Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Bayırbucak Türkmenlerine destek için "Toroslar neyse, Türkmen Dağı odur" sloganıyla kampanya başlattı - Dernek Başkanı Duman: - "Topladığımız yardımları AFAD'a teslim edeceğiz, Başbakanlık eliyle bölgeye ulaştıracağız"

ANTALYA (AA) - Antalya Yörükler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Bayırbucak Türkmenlerine yardım için kampanya başlattı.

Dernek tarafından, "Toroslar neyse, Türkmen Dağı odur" sloganıyla başlatılan Suriye Türkmenlerine yardım kampanyası, düzenlenen basın toplantısıyla hayata geçirildi.

Dernek Başkanı Abdullah Duman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'deki Türkmenlere yapılan zulüm yüzünden bir araya geldiklerini söyledi.

Bazen yaşamak için savaşmak da gerektiğini ifade eden Duman, "Milli siyaset noktasında bütün siyasi görüşleri, fikirleri bir kenara bırakarak, Türk milletinin bekası, birliği için günlük siyaseti milli siyasetimize kurban vermemek adına oradaki hükümetin bütün uygulamalarını destekliyoruz. Meclis'ten de aynı tavrı bekliyoruz" dedi.

Türkmenlerin zulüm gördüğüne değinen Duman, "Maalesef Suriye'de de 'Terör örgütleriyle mücadele yapıyoruz' adı altında, Türkmenlere müthiş bir katliam var, oradaki Türkmenler çok zor durumda. Özellikle kadın ve çocukların çok zor durumda olduklarını öğrendik. Bu çerçevede nakdi bir yardım kampanyası başlattık" diye konuştu.

- "Yardımları AFAD'a teslim edeceğiz"

Suriye'de Türkmenlere karşı yürütülen soykırıma "dur" diyebilmek için yardım kampanyası düzenlediklerinin altını çizen Duman, kampanya için görüştükleri ilgili kurum ve belediyelerin de desteğini aldıklarını vurguladı.

Yapılan yardımların emin ellerde olacağına dikkati çeken Duman, "Topladığımız yardımları AFAD'a teslim edeceğiz, Başbakanlık eliyle bölgeye ulaştıracağız" dedi.

Duman, gıda ve giyecek yardımı istemediklerini sadece nakdi destek aldıklarını söyledi.

Öte yandan, Antalya'da faaliyet gösteren bir organizasyon şirketi, 26 Aralık'ta kentte düzenleyeceği Kış Festivali'nden elde edilecek gelirin yüzde ?10'unu bu kampanyaya vereceğini açıkladı.