Belgeselde gördüğü filografiye gönül verdi

Belgeselde gördüğü filografiye gönül verdi
Belgeselde gördüğü filografiye gönül verdi
- Antalya'da yaşayan Orhan Yakar, izlediği belgeselden etkilenerek çok fazla bilinmeyen filografi sanatı ile ilgilenmeye başladı - İnternetten yaptığı araştırmanın ardından yaklaşık 2 yıl önce bir arkadaşıyla atölye kuran Yakar, eserlerini yakında açmayı planladığı sergiyle Antalyalıların beğenisine sunmayı planlıyor

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - İzlediği belgeselden etkilenerek "Çivi ile telin aşkı" olarak adlandırılan filografi sanatı ile ilgilenmeye başlayan Orhan Yakar, yaklaşık 2 yıldır çalışmalarını sürdürüyor.

Antalya'nın eski mahallerinden Sinan Mahallesi'ndeki eski bir işhanında bulunan atölyede "filografi" sanatıyla uğraşan emekli Orhan Yakar'ın hikayesi, yaklaşık 2 yıl önce televizyonda Türk el sanatlarından filografiyle ilgili belgeseli izlemekle değişti.

Belgeselde gördüğü sanatı çok beğenen Yakar, internette bu sanatı araştırdı. Filografiyle ilgili bütün bilgileri edinen Yakar, bu sırada aynı sanata gönül veren Yılmaz Arslan ile tanıştı. Birlikte atölye kurarak bu sanatı yapmaya başlayan Yakar ve Arslan, kısa sürede kendilerini geliştirerek bu sanatın öncüleri haline geldi.

Yakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filografinin ahşap zemin üzerine çivilerin çakılması, sonra tel ile üzerine örgü teknikleri kullanılarak resim yapma sanatı olduğunu söyledi.

Türkiye 'de bu sanatla ilgilenen az sayıda kişi bulunduğunu, Antalya'da ise kendilerinden başka olmadığını ifade eden Yakar, "Filografinin unutulmaması, gelişmesi için elimizden gelen katkıyı vermeye çalışıyoruz. Bu sanat rehabilitasyon, gençlerin turizme yönelik ticaret yapması için kullanılabilir. Özellikle kadınlar bu konuda çok başarılı olabilir. Bunun öncülüğünü yapmaktan mutlu olacağız" dedi. 

- Ortalama 7 bin çivi çakılıyor

Filografinin sabır isteyen bir sanat olduğuna dikkati çeken Yakar, sıra dışı şeyler yapmaya çalıştıklarını kaydetti. Filografi ile dünyaca ünlü resimleri, hat yazılarını yaptıklarını anlatan Yakar, şöyle devam etti:

"Aklımıza gelen bütün logoları, resimleri çivi ve tel ile yeniden yorumluyoruz. 4 bin çivili tablomuz da 12 bin çivili tablomuz da var. Bir tabloda ortalama 7 bin çivi kullanıyoruz. Bu çivileri tel ile örüyoruz. Günde ortalama 3-4 saat çalışıyoruz. Bir eseri ortaya çıkarmamız bazen 3 ayı bulabiliyor. Çok incelikli bir ."

Yaklaşık bir ay sonra açacakları sergide Antalyalıları filografi sanatı ile tanıştıracaklarını dile getiren Yakar, "Filografiyle yapılmış eserleri görenler çok beğeniyor. Bu beğeniler de sanatın geleceğine yönelik bizi mutlu ediyor" dedi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  sanat

  ,

  Resim

  ,

  Ünlü

  ,

  emekli

  ,