Bilgisayar oyunu oynarken sünnet oluyorlar

Bilgisayar oyunu oynarken sünnet oluyorlar
Bilgisayar oyunu oynarken sünnet oluyorlar
- Antalya'daki özel bir çocuk cerrahi ve sünnet kliniğine gelen çocuklar, sünnet oldukları sırada ağrıyı hissetmemeleri amacıyla oyun konsolu ve bilgisayarda oynuyor - Opr. Dr. Zorlu: - "Çocuklar sevdiği bir şeyle oynarken adeta hipnoz oluyorlar. Acıyı ve ağrıyı hiç hissetmiyorlar. Sünnet olduklarının bile farkına varmıyorlar. Onlar oyunu bitirmeden sünnet işlemi bitiyor"

ANTALYA (AA) - Antalya'da özel bir çocuk cerrahi ve sünnet kliniğinde yapılan sünnetler sırasında çocuklara, ağrıyı hissetmemeleri amacıyla oyun konsolu ve bilgisayar oyunları oynatılıyor.

Klinikte görevli Opr. Dr. Muzaffer Zorlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 aydır kliniğe gelen çocuklara önce bilgisayar oyunu oynattıklarını, bu sırada operasyon gerçekleştirilecek bölgeyi kremle uyuşturduklarını söyledi.

Krem etkisini göstermeye başladıktan sonra çocuğu sünnet odasına aldıklarını ifade eden Zorlu, burada uyuşturucu iğne vurduklarını ve sünnet işlemine başladıklarını dile getirdi.

Sünnet işlemi sırasında çocukların oyun konsolunda istedikleri oyunu oynadığını anlatan Zorlu, "Çocuklar sevdiği bir şeyle oynarken adeta hipnoz oluyorlar. Acıyı ve ağrıyı hiç hissetmiyorlar. Sünnet olduklarının bile farkına varmıyorlar. Onlar oyunu bitirmeden sünnet işlemi bitiyor. Hem çocuklar hem de bizim açımızdan rahat bir sünnet oluyor" dedi.

Bu şekilde 6 ayda yaklaşık 300 çocuğu sünnet ettiklerini vurgulayan Zorlu, "Bu çocuklardan hiçbirinin sünneti sıkıntılı olmadı. Aileler de bundan çok memnun. Bütün erkekler ciddi sünnet korkuları yaşadı. Bu, bilinçaltımıza girdi ve psikolojimizi bozdu. Çocukların psikolojilerinin bozulmamaları açısından bu yöntemi öneririm" diye konuştu.

Zorlu, sünnet dışında küçük cerrahi işlemleri de bu yöntemle yaptıklarını ifade etti.

8 yaşındaki oğlu Muhammet Koç'u bu yöntemle sünnet ettiren Emir Koç ise "Oğlumda sünnet korkusu vardı. Buraya gelirken çok stresliydi. Bilgisayar oyunlarını görünce kendini kaybetti. Sünnet sırasında maç yaptık. Sünnet stresini hiç yaşamadı. Oyuna daldı, sünnet olduğunu bile fark etmedi" diye konuştu.