Bilinçsiz saklanan etler bozuldu

Bilinçsiz saklanan etler bozuldu
Bilinçsiz saklanan etler bozuldu
- Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı: - "Vatandaşlarımız eti koruyamıyorlar. Hemen eti bırakıp, gezmeye çıkıyorlar. Bu nedenle kesilen kurbanların etlerinde yüzde 25 zayiat oluşuyor"

ANTALYA (AA) -  Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, "Vatandaşlarımız eti koruyamıyorlar. Hemen eti bırakıp, gezmeye çıkıyorlar. Bu nedenle kesilen kurbanların etlerinde yüzde 25 zayiat oluşuyor" dedi.

Yardımcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara Kurban Bayramı öncesinde kurban etinin saklanmasıyla ilgili uyarıda bulunduklarını, buna karşın pek çok kişinin bu uyarıları dikkate almadığını söyledi.

Bazı vatandaşların kurban etlerini hemen poşetlere koyup, ağzını bağlayarak bir köşeye ya da buzdolabına koyduğunu ifade eden Osman Yardımcı, "Vatandaşlarımız eti koruyamıyorlar. Hemen eti bırakıp, gezmeye çıkıyorlar. Bu nedenle kesilen kurbanların etlerinde yüzde 25 zayiat oluşuyor" diye konuştu.

Yardımcı, kendisine ait kasap dükkanına kıyma çekilmesi ya da ayıklanması için getirilen kurban etlerinden dört küçükbaş hayvan eti kadarını, yanlış saklama sonucu bozulduğu için atmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

- Kurban eti dinlenmeli

Yeni kesilen hayvanın etinin belirli bir sıcaklığının olduğunu, bu nedenle ağzı kapatılarak bekletilen ya da poşete sarılarak buzdolabına konulan etlerin bozulma ve kokma yaptığını dile getiren Osman Yardımcı, şunları kaydetti:

"Kurbanlık et parçalandıktan sonra sofra sinileri içerisinde balkona konulmalı. Bir, iki saat orada dinlensin. Sıcaklığını attıktan sonra isteyenler kasaplara getirsinler. Bir yere gidilecekse bile siniyle dolaba konulsun. Poşete konulursa havasızlıktan bozuluyor. Poşete koymadan siniyle buzdolabına konulursa hiçbir şey olmaz. Türkiye çapında 1 milyon dana, 3 ila 3,5 milyon kadar da küçükbaş kesiliyor. Sadece küçükbaş hayvanların yüzde 25'ine vurduğun zaman , aşağı yukarı 70 ton et bu şekilde ziyan olmuştur. Bu, bir milli servet kaybıdır."