Bilişim Teknolojileri Temellerinin Tanıtımı ve Dijital Yaşam Semineri

Bilişim Teknolojileri Temellerinin Tanıtımı ve Dijital Yaşam Semineri
Bilişim Teknolojileri Temellerinin Tanıtımı ve Dijital Yaşam Semineri
- Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ayhan: - "Amacımız, tüm eğitim ve öğretim kurumlarını kapsayan yeni bir ekip oluşturarak, bilişim teknolojileri alanında insan kaynağını güçlendirmek ve daha ileri seviyeye taşımak" - Polis Akademisi Enstitüsü Başkanı Çomaklı: - "Günümüzde terör örgütleri olsun, paralel yapılanma olsun, bilişim sisteminde büyük güç haline gelmiş ve kimseye de hayat hakkı tanımamış. Buradaki eğitimler neticesinde amaç, bu alana en azından devletin, Anadolu'da yetişmiş çocukların sahip olması ve devlete bağlı kişilerin bu alana hakim olmasıdır"

ANTALYA (AA) - Polis Akademisi Başkanlığınca verilecek eğitimle, bilişim teknolojileri alanında insan kaynağı güçlendirilerek, güvenlik ağı daha ileri seviyeye taşınacak.

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde bir otelde düzenlenen "Bilişim Teknolojileri Temellerinin Tanıtımı ve Dijital Yaşam" konulu eğitim semineri başladı.

Bir hafta sürecek eğitimler sonrası, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Türkiye genelinden 39 polis eğitim merkezinden 160 kişilik bilişim ekibi oluşturularak, bilişim teknolojileri alanında insan kaynağı güçlendirilecek.

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan, açılışta yaptığı konuşmada, seminerin dört aşamalı olacağını söyledi. Bilgi işlem alanında, güvenlik duvarına girenin çıkanın belli olmadığını, program çöplüğüne dönüştüğünü dile getiren Ayhan, "Farklı farklı alanlar yaratılmış. Biz bunu tespit ettiğimizde çözümü için bu alanda tecrübe sahibi bir firmayla anlaşma imzaladık. Bu sistemi ortaya çıkarmaya başladık" diye konuştu.

Bu konuda karamsar olmamak gerektiğinin altını çizen Ayhan, "Kendi kendinize düşünün, hayal edin ve gerçekleştirin. Özellikle farklı düşünceler, farklı düşünce sistemleri, hiç kimse aynı düşünmek zorunda değildir. Hatta farklı düşünen insanların bir arada olması zenginliktir" dedi.

Ayhan, bilişim teknolojilerine hakim olmanın önemine değinerek, "Amacımız, tüm eğitim ve öğretim kurumlarını kapsayan yeni bir ekip oluşturarak, bilişim teknolojileri alanında insan kaynağını güçlendirmek ve daha ileri seviyeye taşımak. Polis akademisinin kendi iç okulları ve akademi arasında güvenli iletişim, güvenli bağlantı, verilerin güvenliği gibi konular için daha çok içe, kurumumuza yönelik bir eğitim çalışması. Kendi insan kaynağımızı geliştirmeyi hedefliyoruz, bilgi teknolojilerini geliştiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

- "Ortak bir karar aldık"

Polis Akademisi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da gördükleri en büyük eksikliğin, devletin hakim olduğu alanlarda etkili ve yetkili pozisyonda eleman bulunmaması olduğunu belirtti.

Bu kapsamda bir takım girişimlerde bulunduklarını anlatan Çomaklı, "Ortak bir karar aldık, gördük ki devletin tarlasını bir sürmüyormuşuz, devletin tarlasını başkası sürüyor. Burada da en önemli husus bilgi olduğundan hareketle bu bilgiye başkası sahip oluyormuş" sözlerine yer verdi.  

Bilişim sistemindeki bu açığı kapatmak için birtakım girişimler, altyapı çalışmalarına gidildiğini ifade eden  Çomaklı, artık devletin hakim olması gerektiği alanda, devletçi anlayışa sahip, bilgili, yetkili ve özellikle konuya hakim kişilerden ibaret bir grup oluşturulacağını vurguladı.

Çomaklı, "Günümüzde de terör örgütleri olsun, paralel yapılanma olsun, bilişim sisteminde büyük güç haline gelmiş ve kimseye de hayat hakkı tanımamış. Buradaki eğitimler neticesinde amaç, bu alana en azından devletin, Anadolu'da yetişmiş çocukların sahip olması ve devlete bağlı kişilerin bu alana hakim olmasıdır" diye konuştu.

Emniyet teşkilatında bilişim sistemine çok iyi sahip olmak gerektiğine işaret eden Çomaklı, eğitimler sonucunda bir etki alanı, bilgi ağı ve personel kaynağı oluşturmanın önemine değindi. Çomaklı, bir kurumun bilişim sistemine başkası hakim olduğu zaman bunu bir silah gibi kullandığını ifade etti.

Bilgi Teknolojileri Şube Müdür Vekili Mevlüt Kaynak da bilgi teknolojileri alanında akademi ve okullar arasında bir bağ oluşturmayı, birbirleriyle kaynaşma ve irtibat oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

Danışmanlık hizmeti veren firmanın yönetim kurulu üyesi Oruç Oktay Ermiş ise bütün okullarda bilişim altyapısında beraber çalışarak, bilişim timi oluşturulmasının hedeflendiğini bildirdi.