Braille alfabesiyle yazılan Kur'an-ı Kerim dünyaya dağıtılıyor

Braille alfabesiyle yazılan Kur'an-ı Kerim dünyaya dağıtılıyor
Braille alfabesiyle yazılan Kur'an-ı Kerim dünyaya dağıtılıyor
- Görme engelli müezzin tarafından braille alfabesiyle yazılan Kur'an-ı Kerim ve Elifba, Diyanet İşleri Başkanlığınca Rusya, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Almanya, Bosna Hersek başta olmak üzere pek çok ülkeye gönderiliyor - Antalya Müftü Yardımcısı Aydın: "Bu ülkelere önemli bir hizmet sunmuş oluyoruz. Talep olması halinde başka ülkelere de gönderebiliriz" - Görme engelli müezzin Cinkara: "Braille alfabesi kullanan Müslümanlar, bu eserlerden yararlanabiliyor"

ANTALYA (AA) - HÜSEYİN KANBER - Görme engelli müezzin Rıdvan Cinkara tarafından braille alfabesiyle (körler alfabesi) yazılan Kur'an-ı Kerim ve Elifba, Diyanet İşleri Başkanlığınca dünyanın pek çok ülkesine ulaştırılıyor.

Doğuştan görme engelli olan ve hafızlıkta Türkiye birinciliği bulunan Cinkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıl önce görme engelliler için braille alfabesiyle Kur'an-ı Kerim hazırlayıp, Diyanet İşleri Başkanlığına sunduğunu söyledi. 

Diyanet İşleri Başkanlığının talebi üzerine de yine braille alfabesiyle Elifba hazırladığını anlatan Cinkara, "Görme engelliler Kur'an-ı Kerim'i ve diğer dini bilgileri başka kişilerin yardımıyla öğrenmek durumunda kalıyordu. Braille alfabesini bilen kardeşlerimiz, bu sayede kendi başlarına da Kur'an-ı Kerim okuyabiliyor, dini bilgilerini öğrenebiliyor" dedi. 

Görme engelliler için 8 yıldır çalışmalar yaptığını, Türkiye genelinde müftülüklerin açtığı Kur'an kurslarında öğrencilere ders verdiklerini belirten Cinkara, bu çalışmaların Türkiye ile sınırlı kalmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığınca başka ülkelerdeki engellilerin de hizmetine sunulduğunu dile getirdi.

Cinkara, "Dünyada braille alfabesi kullanan Müslümanlar bu eserlerden yararlanabiliyor. Eserler, Diyanet İşleri Başkanlığımız aracılığıyla dünyanın pek çok ülkesine ulaştırılıyor. Başkanlığımız başta Avrupa ve Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine bu kitapları gönderiyor" diye konuştu.

Engelliler için yaptıkları bu çalışmaların yine de yetersiz kaldığına dikkati çeken Cinkara, "Geç de olsa çalışmalara başladık. Diyanet İşleri Başkanlığımız tüm engellilerde olduğu gibi görme engelliler için de çalışmalarını yoğunlaştırdı. Sivil  toplum kuruluşları da bu projeleri destekliyor. Başkanlığımızın çok büyük desteği var ancak bu eğitimlere daha çok sahip çıkılmalı" ifadelerini kullandı.

Görme engelli kursiyerlerin çok gayretli olduklarını vurgulayan Cinkara, iki haftalık kursun ardından Kur'an-ı Kerim'e geçmeye başladıklarını, hiç okumayı bilmeyen bir görme engellinin bile 1,5 ay içinde Kur'an'ı iyi derecede öğrenebileceğinin altını çizdi.

Bazı sağlıklı insanların, görme engellilerin Kur'an öğrenmesi karşısındaki şaşkınlıklarını dile getirdiklerini belirten Cinkara, "Bir yere kadar onların şaşkınlıklarını makul karşılıyoruz ama 'Kalp gözüyle, gönül gözüyle Kur'an okudu' gibi acındıracak ifadeleri doğru bulmuyoruz. 'Görme engellerine rağmen oruçlarını bırakmıyorlar' gibi sözler de çok yanlış" diye konuştu.

- Görme engelliler için dua kitabı hazırlıyor

Cinkara, Kur'an-ı Kerim ve Elifba'dan sonra görme engelliler için "Seçme Dualar" ismiyle dua kitabı hazırlığı yaptıklarını bildirerek, çalışmalarda sona geldiklerini kaydetti. Dört bölümden oluşacak dua kitabında ibadetlerle ilgili ve peygamberlerden dua örneklerinin yanı sıra yararlı bilgiler yer alacağını anlatan Cinkara, kitabın yakın zamanda tamamlanacağını söyledi.

Sadık Eratik Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Başkanı Kamil Çam da dernek binasında Antalya Müftülüğünün katkılarıyla düzenlenen Kur'an kursuna yoğun talep olduğunu ifade etti.

Engellilerin dini bilgileri öğrenmek için büyük çaba gösterdiklerini vurgulayan Çam, "Kursa görme engelli kardeşlerimizden çok büyük talep var. Hatta yurtdışından bile bize ulaşan aileler çocuklarını göndermek istiyor ancak belirli sayıda öğrenci kabul edebiliyoruz'" bilgisini paylaştı.

Antalya Müftü Yardımcısı Mustafa Aydın da braille alfabesi ile hazırlanan Kur'an-ı Kerim ile Elifba'nın başka ülkelerdeki Müslümanlara da fayda sağlamasını istediklerini belirtti.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığınca söz konusu eserlerin isteyen ülkelere gönderildiğini anlatan Aydın, "Eserler başta Rusya, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Almanya , Bosna Hersek olmak üzere pek çok ülkeye gönderiliyor. Bu ülkelere böylece önemli bir hizmet sunmuş oluyoruz. Talep olması halinde başka ülkelere de gönderebiliriz" dedi.