Bu belediye sadece sokakları değil evleri de temizliyor

Bu belediye sadece sokakları değil evleri de temizliyor
Bu belediye sadece sokakları değil evleri de temizliyor
- Antalya'nın merkez ilçelerinden Konyaaltı'nın belediye ekipleri, sadece cadde ve sokakları değil, ilçede ikamet eden 60 yaş üstü kimsesiz, muhtaç ve engelli kişilerin evlerini de temizliyor - Konyaaltı Belediye Başkanı Böcek: - "Yaşlı, hasta ve engelli oldukları için temizliklerini yapamıyorlar. Ekibimizle evde temizlik yapıyoruz"

ANTALYA (AA) - Antalya'da Konyaaltı Belediyesi temizlik ekipleri, talep doğrultusunda 60 yaş üstü, yaşlı, kimsesiz, muhtaç ve engelli kişilere evlerinde temizlik hizmeti veriyor.

Konyaaltı Belediyesi temizlik ekipleri, yerel yönetimlerin sokak ve caddelerde verdiği temizlik hizmetini, ilçe sakinlerinin evlerine kadar taşıdı.

"Sağlık ve Ev Hizmetleri Projesi" kapsamında belediye temizlik ekipleri, ilçe sınırlarında ikamet eden 60 yaş üstü, kimsesiz, muhtaç ve engelli kişilerin evlerine temizliğe gidiyor. Belediyeye bağlı temizlik ekibi, ihtiyaç sahiplerinin evlerinde yerleri paspaslıyor, halıları yıkıyor, camları, koltukları siliyor, ayrıca ev sahibinin kullanacağı ve isteği doğrultusunda ev düzenlemesi de yapıyor.

Belediye ekipleri ayrıca, sağlık sorunu olup hastaneye gidecek durumda olmayan yaşlı, engelli ve muhtaç durumdaki kişilere, evlerinde serum, pansuman ve tansiyon kontrolü gibi hizmetler de veriyor.

- "Evcağızımı temizliyorlar"

Belediyenin hizmetinden yararlanan 85 yaşındaki şeker hastası Mehmet Koçum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıldır Konyaaltı ilçesinde yaşadığını ve yürüme zorluğu çektiği için bir binanın giriş katında ev tuttuğunu anlattı.

Hastalığı yüzünden uzun süre yürüyemediğini belirten Koçum, "Bir apartman girişinde tek başıma yaşıyorum. Geçen seneden beri arkadaşlar evimi temizliğe geliyorlar. Çok memnunum. Benim evcağızımı temizliyorlar. Allah razı olsun yardım eden herkesten" dedi.

Diyabet nedeniyle sağ bacağı kesilen, ayrıca Parkinson tedavisi de gören 69 yaşındaki Berrin Güreş de doktoru sayesinde Konyaaltı Belediyesine ulaştığını, ekiplerin kendisine evde sağlık hizmeti verdiğini söyledi.

Tek bacağı olmadığı için evden çıkmakta zorluk yaşadığına değinen Güreş, şöyle konuştu:

"Belediyenin verdiği hizmetten çok memnunum. Yürüyemediğim için protezimi kullanamıyorum. Dışarı çıkamıyorum ve çıkamadığım için de hastaneye gidemiyorum. 20 senedir şeker hastasıyım ve 4 senedir sağ bacağım yok. Kızım var ama haftada bir geliyor. Yani yalnızım başka kimsem yok. Ama ben memnununum belediyenin yaptıklarından."

- "Tırnak bakımlarını bile yapıyoruz"

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 4 dönemdir başkanlığını yaptığı ilçede görev yaptığı sürede nüfusun 8 binden 200 bine çıktığını bildirdi. İlçede altyapı çalışmalarını tamamladıklarını, şimdi de sosyal projelere ağırlık vermeye başladıklarını anlatan Böcek, proje kapsamında 

Gelen talepler üzerine evde bakım hizmeti vermeye başladıklarını belirten Böcek, şöyle konuştu:

"Yani sağlık ekibimiz var, doktorumuz var, hemşiremiz var. Sağlık ekibimiz pansumanından tutun da onların ihtiyacı ne varsa onları yapmaya çalışıyorlar. Bunun yanında evde temizlik isteyenler var çünkü yaşlı, hasta ve engelli oldukları için temizliklerini yapamıyorlar. Temizlik ekibimizle evde temizlik yapıyoruz. Bunun yanında saç, sakal, tırnak bakımı gibi kişisel bakımlarını da yaptırıyoruz."

Böcek, proje kapsamında son iki yılda bin 377 vatandaşa evde temizlik hizmeti verildiğini kaydetti.

 


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  YAŞ

  ,

  Diyabet

  ,

  Belediye

  ,

  Proje

  ,

  ilçe

  ,

  böcek

  ,

  sosyal

  ,

  engelli