Burdur'da mermer ocağına 24 bin fidan

Burdur'da mermer ocağına 24 bin fidan
Burdur'da mermer ocağına 24 bin fidan
- Burdur'da ekonomik ömrünü tamamlayan mermer ocağı alanı, üretici firma tarafından rehabilite ediliyor

ANTALYA (AA) - Burdur'da ekonomik ömrünü tamamlayan mermer ocağı alanına 24 bin fidan dikileceği açıklandı.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğinden (BAİB) yapılan yazılı açıklamada, Batı Akdeniz'de ekonomik ömrünü tamamlayan mermer ocaklarının rehabilite edilip, ağaçlandırılarak doğaltaş üretimi öncesindeki doğal haline dönüştürülmeye çalışıldığı bildirildi.

Bu çerçevede BAİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Madencilik Komitesi Başkanı Ercan Akın'ın firmasına ait mermer ocağında rehabilitasyon çalışmasına başladığı belirtilen açıklamada, bölgeye yaklaşık 24 bin fidan dikileceği, bir yandan da tohumlama çalışmaları yapıldığı kaydedildi.

BAİB Madencilik Komitesi Başkanı Ercan Akın, yaptığı açıklamada, Burdur'un İğdeli köyündeki mermer ocağında yaklaşık 150 bin metrekarelik alanda mermer üretim çalışmalarının sona erdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Ekonomik ömrünü tamamlayan sahada 3 ay önce rehabilitasyon çalışması başlattık. Daha önce kayalarla kaplı olan alan, yumuşak dolgu ve teraslama ile topraklandı. Bu nedenle doğal halinden daha kaba  ve yumuşak alan oluşturulduğu için dikilen ağaçların daha çabuk büyüyeceğine ve bu ağaçların geçmişe oranla daha büyük, daha fazla sayıda olacaklarına inanıyorum. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından ağaçlandırma çalışması başlatıldı. Sahada tohumlama yapıldı. Bir yandan da fidan dikimi gerçekleştirilmeye başlandı. Rehabilitasyon sahasına 24 bin ağaç dikeceğiz."