Burdur'daki maden ocakları bilirkişi tarafından incelendi

Burdur'daki maden ocakları bilirkişi tarafından incelendi
Burdur'daki maden ocakları bilirkişi tarafından incelendi
ANTALYA (AA) - Burdur'un Yeşilova ilçesinde faaliyet gösteren bazı maden ocaklarında bilirkişi tarafından inceleme yapıldı.Antalya Isparta Burdur...

ANTALYA (AA) - Burdur'un Yeşilova ilçesinde faaliyet gösteren bazı maden ocaklarında bilirkişi tarafından inceleme yapıldı.

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu Sözcüsü  Hediye Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeşilova'daki maden ocaklarından dereye karışan atıkların tarımsal sulamaya engel olduğunu söyledi. 

Madenden arta kalan ağır metalli suların biriktirildiği dinlendirme havuzlarının yasa dışı olduğunu savunan Gündüz, "Yasalara göre, kullanılan suyun daimi olarak devir daimle kullanılması gerekirken, gelen suların bir kez kullanıldıktan sonra doğrudan gölete aktığını gördük" dedi. 

Gündüz, yüzde 98,5'i tarımdan geçinen Yeşilova'nın bir tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu belirerek, "Bu değerin korunması için, tarım alanlarının tam ortasında madencilik yapılarak tarımın riske atılmaması gerekiyor. Halkın büyük çoğunluğunun geçiminin tarım olması nedeniyle bu tesisin buradan kaldırılması gerekiyor" diye konuştu.  

Vatandaşlara destek amacıyla kendilerinin de maden ocaklarında olduklarını ifade eden Gündüz, bilirkişi heyetinin incelemelerini tamamladıktan sonra, raporlarını ibraz edeceklerini, rapor sonuçlarına göre de dava açacaklarını kaydetti.

- Köylüler pankartlarla tesisin önünde bekledi

Niyazlar ve Dereköy sakinleri de üzerinde "Maden ocağı istemiyoruz" yazılı pankartlarla inceleme yapılan maden ocaklarının önünde bekledi. Muharrem Bağlan isimli vatandaş, tesisin köylerini yaşanmaz hale getirdiğini, her gün toz solumak zorunda kaldıklarını savundu.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Isparta

  ,

  Hediye

  ,

  Maden

  ,

  Tarım

  ,

  rapor

  ,

  İnceleme