Bütün mücadelesi "bayrak" için

Bütün mücadelesi "bayrak" için
Bütün mücadelesi "bayrak" için
- Vatani görevi sırasında mayına basarak gazi olan milli okçu Mustafa Ak, kariyerine 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılarak son vermek istiyor - En büyük hayali olimpiyatlarda İstiklal Marşı'nı okutmak olan 45 yaşındaki Ak: - "Gazi olmanın onurunu, şerefini yaşıyorum. Askerlik yaparken bayrağımızı, vatan toprağını korumak için mücadele ediyordum. Burada da bayrağımızı daha iyi temsil etmek için çalışıyorum. Benim için iki görev de aynı"

ANTALYA (AA) - SÜLEYMAN ELÇİN - Şırnak'ta vatani görevi sırasında mayına basarak gazi olan 45 yaşındaki milli okçu Mustafa Ak, Türk bayrağını 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda dalgalandırmayı amaçlıyor.

Samsunlu Mustafa Ak, 16 Kasım 1994 tarihinde Şırnak'ın Silopi ilçesinde vatani görevini yaparken mayına basması sonucu sol bacağını diz altından kaybetti. Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde tedavisi tamamlanan Ak'a protez bacak takıldı.

Taburcu olduktan sonra Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başlayan Ak, 2001 yılında okçuluk sporuna başladı. Bu sporda kısa sürede ilerleyen Ak, 2005 yılında bedensel engelliler milli takımına girmeyi başardı. Bir yıl sonra Almanya 'da düzenlenen özel bir turnuvada kürsüye çıkan Mustafa Ak, 2009 yılında ise dünya şampiyonluğu elde etti.

Çek Cumhuriyeti'ndeki şampiyonada İstiklal Marşı okunduğu anı "Hayatımdaki en mutlu andı" diye tanımlayan Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı duyguyu tekrar yaşamak istediğini belirtti.

 

- Paralimpik Oyunları'na katılmak istiyor

 

Bir ayağını kaybetmesine rağmen hayata hiç küsmediğini ifade eden Mustafa Ak, şunları kaydetti:

"Askerlikten önce amatör kümede futbolcuydum. Gazi olduktan sonra bu sporu yapamadım. Okçuluk bir nevi beni hayata bağladı. Dönüm noktam oldu. Evlendim ve iki çocuğum oldu. Antrenörlük sertifikası aldım. En büyük hayalim 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılarak ülkemi temsil etmek. Okçuluğu bıraktıktan sonra ülkemizi temsil edecek yeni sporcular yetiştirmek için antrenörlük yapacağım."

Gazi olmasına rağmen ülkesi ve bayrağı için yapacağı çok iş olduğunu dile getiren Ak, "Gazi olmanın onurunu, şerefini yaşıyorum. Askerlik yaparken bayrağımızı, vatan toprağını korumak için mücadele ediyordum. Burada da bayrağımızı daha iyi temsil etmek için çalışıyorum. Benim için iki görev de aynı" diye konuştu.