Büyük zirvenin "küçük" ev sahipleri

Büyük zirvenin "küçük" ev sahipleri
Büyük zirvenin "küçük" ev sahipleri
- Antalya'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla kente gelen dünya liderlerini çiçekle karşılayan ve yaşları 8 ila 10 arasında değişen çocuklar, küçük yaşta dünya siyasetine yön veren isimleri tanıma fırsatı buldu - Daha önce televizyondan gördükleri Obama, Putin, Merkel ve Kral Salman'ın da aralarında bulunduğu liderleri yakından görme şansı yakalayan Hanım Ömer Çağıran İlkokulu öğrencileri, zirve öncesinde yaptıkları provalarla karşılama görevlerini sorunsuz yerine getirdi - Çocuklardan 9 yaşındaki Talip Ersoy: - "Obama'yı, Putin'i ve Merkel'i biz karşıladık. Putin'e çiçek verirken o kadar çok heyecanımız vardı ki... Sonra ona sarıldık" - "Obama'yı daha önce televizyonlarda izlemiştim, görünce çok mutlu oldum, bir anda şaşırdım. Obama da giderken bizimle fotoğraf çektirdi" - Hatice Sena Gökpınar: - "Günler öncesinden kendi kendime konuşarak, sürekli prova yaptım. İngilizce 'Hoş geldin' diyebilmek için sürekli kendimle konuştum"

ANTALYA (AA) - AYŞE YILDIZ - SÜLEYMAN ELÇİN - Antalya'da G20 Liderler Zirvesi dolasıyla, küçük yaşta dünya siyasetine yön veren isimleri tanıma fırsatı bulan çocuklar, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suudi Kralı Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud'un da aralarında bulunduğu liderleri karşılamanın gururunu yaşıyor.

Antalya Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünün talimatıyla G20 üyesi ülke liderlerinin Antalya'ya gelişlerinde karşılanması için çalışma yapan Hanım Ömer Çağıran İlkokulu, 20 öğrenci ve beş öğretmenle sıkı bir prova programına girdi.

Yapılan provaların ardından zirve öncesi kente gelen dünya liderlerini karşılayan çocuklar, gelen konuklara İngilizce "Türkiye'ye hoş geldiniz" dedi. Çocuklar, sadece televizyonlarda izledikleri dünya liderlerini tanımanın mutluluğunu yaşıyor.

Türk kültürünü ve Antalya yöresini tanıtmak için dünya liderlerini yöresel kıyafetleriyle karşılayan çocuklar, "ünlü" olduklarını düşünüyor.

- "Bir anda karşımda görünce şaşırdım"

Liderleri karşılayan çocuklardan 9 yaşındaki Talip Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başbakan, başkan ve cumhurbaşkanlarını karşılamak için sıkı hazırlık yaptığını söyledi.

Ersoy, liderleri görünce heyecanlandığını söyleyerek, şunları anlattı:

Çok heyecanlandım, çiçek verince heyecanım biraz geçti. Obama, Putin, Merkel'e çiçek verdim. İngilizce olarak 'Hoş geldiniz" dedim. Adımı sordular, yine İngilizce olarak kendimi tanıttım. Arabalar, korumalar çoktu. Obama'yı, Putin'i ve Merkel'i biz karşıladık. Putin'e çiçek verirken o kadar çok heyecanımız vardı ki... Sonra ona sarıldık, fotoğraf çektirdik. Sonra Merkel geldi, kapı açıldı. İndikten sonra o da bizimle fotoğraf çektirmek istedi. Biz de fotoğraf çektirdik, çiçeğimizi verdik. Obama'yı daha önce televizyonlarda izlemiştim, bir anda karşımda görünce şaşırdım, çok mutlu oldum. Obama da giderken bizimle fotoğraf çektirdi."

Eylül Özel de liderleri karşıladıkları gün saat 04.00'te kalkarak havalimanında hazırlık yaptıklarını aktararak, dört dünya liderlerine çiçek verdiğini söyledi.

- "Herkes 'Çok ünlü oldun' diyor"

Eylül Kayra Küçük (9) ise Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud'u karşıladığını belirterek, "Uçaktan inince çiçek verdik, 'Türkiye'ye hoş geldiniz' dedik. Kral bizi öptü, sonra da fotoğraf çektirdik" dedi.

Ömer Nuri Bolat da kralı karşılarken çok heyecanlandığını belirterek, "Kral uçaktan inince heyecanlandım. Akşam da kendimi televizyonda izledim. Herkes, 'Çok ünlü oldun' diyor" ifadesini kullandı.

- "Kendi kendime konuşarak, sürekli prova yaptım"

Hatice Sena Gökpınar (10), Çin, Japonya ve Kanada liderlerini karşıladığını ifade ederek, "Günler öncesinden kendi kendime konuşarak, sürekli prova yaptım. İngilizce 'Hoş geldin' diyebilmek için sürekli kendimle konuştum" diye konuştu.

- "Çocuğumuzu televizyonlarda izleyince çok mutlu olduk"

Halk oyunları öğretmeni Osman Ersoy, ekibinin dansçı olduğu için zorlanmadığını söyleyerek,  "Çocuklarımız için güzel bir heyecandı, bizim için de heyecan oldu. Öncesinden küçük küçük telkinlerde bulunduk, küçük provalar yaptık" dedi. 

Velilerden Özlem Çoban da kendilerine bir gün önceden haber verildiğini ve bunun üzerine çok heyecanlandıklarını anlatarak, çocuklarını öğretmenler gözetiminde havalimanına gönderdiklerini belirtti. 

Oğlunun Senegal Cumhurbaşkanı'nı karşıladığını dile getiren Çoban, "Oğlum o heyecanı bizimle paylaştı. Çocuğumuzu televizyonlarda izleyince çok mutlu olduk. Tüm eş, dost, akrabalar telefon açıp, oğlumun ünlü olduğunu söyledi. G20 Zirvesi bizim için iyi bir tecrübe oldu, daha yakından izledik" değerlendirmesinde bulundu. 

Okul Müdürü Osman Nuri Batmaz da "Bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. Çocuklarımızın ömürlerinde bir kere görebilecekleri bir olaydı" dedi.