Büyükşehir Belediyesi ile Belediye İş arasında protokol imzalandı

Büyükşehir Belediyesi ile Belediye İş arasında protokol imzalandı
Büyükşehir Belediyesi ile Belediye İş arasında protokol imzalandı
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: - "İşçiyi belediyeye alıyorsan alın terini ödemedikten sonra o işçinin belediyeye alınmasının bir faydası yok. Dolayısıyla işçiyi belediyeye doldurmuşlar alın terini ödememişler" - "4 milyon lira sendika alacağı ödedik ve sendika borcunu 1,5 milyon liraya indirdik. İnşallah bunu da bitireceğiz"

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "İşçiyi belediyeye alıyorsan alın terini ödemedikten sonra o işçinin belediyeye alınmasının bir faydası yok. Dolayısıyla işçiyi belediyeye doldurmuşlar alın terini ödememişler" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu'nda gerçekleştirilen törende, Büyükşehir Belediyesinde kadrolu statüsündeki personelin önceki dönemde ödenmeyen alacaklarının ödenmesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye- İş ) Antalya Şubesi Başkanı Kemal Çavuşoğlu arasında protokol imzalandı.

Protokol töreninden sonra konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 1 Mayıs'ın yıldır yasaklanmış bir bayram olduğunu ve yakın geçmişte yeniden bayram ve tatil ilan edildiğini hatırlattı. Antalya olarak belediye işçi ve çalışanların 1 Mayıs bayramını bir hafta öne çektiklerini belirten Türel, "sözde değil, gerçek bir bayram" yaptıklarını dile getirdi.

Türel, bazı kişilerin 1 Mayıs'ı yakıp yıkmak için kullandığına işaret ederek, "Biz ise işçimizin hakkını vererek kutlarız. Çünkü bizim için işçimizin emeği, alın teri mübarektir. Onun için 1 Mayıs'ı gerçek bir bayrama dönüştürmeye çalışıyoruz" dedi.

Yerel seçimler öncesinde işçinin hakkı verilmesiyle ilgili taahhütlerde bulunarak söz verdiklerini anlatan Türel, bugün de seçimden önce verdikleri sözü yerine getirdiklerini, Antalya Büyükşehir Belediyesini "büyük bir ayıptan" kurtardıklarını ifade etti.

- "İşçiyi belediyeye doldurmuşlar alın terini ödememişler"

Kendi döneminde belediyede çalışan sayısının 4 bin olduğunu belirten Başkan Türel, şöyle devam etti:

"5 sene sonra milletimiz bize, 'Hadi yeniden göreve' dediğinde belediyeye geldik bir baktık ki 4 bin olarak bıraktığımız personel sayısı 8 bin 600'e çıkmış. Yani iki katından fazlaya. Bu personel sayısına belediye, işçi, memur, taşeron, ASAT dahil, işçiyi belediyeye doldurmuşlar. O kolay tarafı işte. Ama  işçiyi belediyeye alıyorsan alın terini ödemedikten sonra o işçinin belediyeye alınmasının bir faydası yok. Dolayısıyla işçiyi belediyeye doldurmuşlar alın terini ödememişler."

Geçmiş dönemde yasal kesintilerin de ilgili kurumlara ödenmediğini iddia eden Türel, "2009-2011 dönemlerinde ödenmemiş toplam 10 milyon lira SGK primi ve 4 milyon lira Emekli Sandığı borçlarını yapılandırdık ve ödemeye başladık" dedi.

Çalışanların ücretlerinden kesilen verginin de ödenmediğini belirten Başkan Türel, bunların da yapılandırıldığını ve ödenmeye başladığını kaydetti. Artık işçilere ait Emekli Sandığı ve SGK borcu kalmadığının altını çizen Türel, "Sadece çalışanlarımızın alacakları değil, sendika kesintileri de ödenmemiş. Biz 4 milyon lira sendika alacağı ödedik ve sendika borcunu 1,5 milyon liraya indirdik. İnşallah bunu da bitireceğiz."

- "İşçilerin kıdem tazminatları ödendi"

Başkan Türel, geçmiş dönemde taşeron olarak çalışıp işten ayrılmış toplam 186 güvenlik çalışanına kıdem tazminatı olarak 1,5 milyon lira ödeme yaptıklarını, kalan taşeron işçi alacaklarının ödemesini de planladıklarını açıkladı.

2014-2015 dönemlerinde 68 kişinin emekli edildiğini, 6,5 milyon lira tutarında emekli ikramiyesi ödediklerini anlatan Türel, Nisan 2014'te müteahhitlere ve personele yaklaşık 40 milyon lira borç ödediklerini bildirdi.

Türel, şöyle konuştu:

"Bugün imzalanan protokole kapsamında, 2012-2015 döneminden kalan 2 özendirme ve 9 ikramiye tutarı olan 4 milyon 708 bin lira ve 2009-2011 yılları arası fazla mesai tutarı olan 842 bin, yani toplamda yaklaşık 5 milyon 500 bin lirayı, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda siz çalışan kardeşlerimize ödemeye başlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun."

 

Belediye-İş Sendikası Başkanı Kemal Çavuşoğlu, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde Türel'in sendikalarını ziyaret ederek, içerideki işçi alacaklarını ödeyeceklerinin sözünü verdiğini belirterek, çalışanlara desteklerinden dolayı Başkan Türel'e teşekkür etti.